uccello

Dá se sehnat starý pevný objektiv M42 s těmito parametry?

Potřeboval bych takový, který by po přičtení crop-faktoru 1,5 dal ohnisko maximálně 28mm a světelnost 2,8. Takže ideálně 18mm nebo méně. Děkuji

Nejlepší odpověď
dubraro

Dá. Ale nebude to snadné a levné. U nás bude asi nejdostupnější Zenitar 2,8/16mm. Většina objektivů v této kategorii jsou „rybí oka“.

Zdroj: http://allpho­tolenses.com/len­ses/systems/c_15­.html

Další odpovědi
Klaproth

Nejvíc by se tomu blížil Flegtogon 20 mm, měl jsem ho na Praktice, ale bohužel, už dávno šel do světa. Myslím, že nic kratšího ani nebylo (kromě rybích ok).

Zdroj: http://vintage-camera-lenses.com/carl-zeiss-jena-flektogon-20mm-2-8/

Lamalam

Nic kratšího než 20 mm se asi nevyrábělo, všechny kratší skla jsou rybí oka. Ten Flegtogon se prodává na E-bay za ceny od 250 USD se světelností 4, za 450 USD se světelností 2,8.. Já jsem měla Takumar 20/2,8, koupila jsem ho na Palladixu, podívej se tam, občas se tam dá něco solidního sehnat. Nedávno jsem ho levně prodala, kdybys napsal dřív…

Ten Zenitar, o kterém píše dubraro, je rybí oko nevalné kvality.