Zacheus

Dá se říci, že bratři Lumièrové byli první šotouši?

Kdo byli bratří Lumièrové?

Nejlepší odpověď
annas

Kdo byli bratři Lumiŕové? Doplňte do otázky, koho máte na mysli.

Znám jiné bratry, než jste uvedl,

  1. Bří Lumiérové patřili mezi první filmové tvůrce, kteří natáčeli především šoty, tudíž určitě nepatřili mezi šotouše
  2. Přece to, že natočili Příjezd vlaku do nádraží, který se „řítí“ na diváky, neznamená, že fandili železniční odpravě, že znali všechno, co k šotoušovi patří. Šlo o ojedinělý obdiv k vlaku, ale inspirovali „fandy“ k původu slova.

Je pravda, že slovo šotouš má vztah k šotu.

"Podle Hany Konečné, která důkladně analyzovala význam a původ tohoto slova v článku publikovaném v časopise Naše řeč, samo slovo šotouš vzniklo odvozením ze slova šotek přidáním přípony -ouš, která vytváří zejména výrazně expresivní pojmenování živých bytostí (srov. divouš, drahouš, chytrouš, starouš).

Na fandy kolejové dopravy bylo slovo přeneseno díky společným vlastnostem šotků a šotoušů, ale patrně i díky slovnímu základu šot („krátký filmový nebo televizní snímek“), což souvisí s tím, že šotoušové jsou též nadšení fotografové vozidel veřejné dopravy."

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/%C5%A1otou­%C5%A1

Další odpovědi
Edison

Nemyslím. Ti se dopravou fakt systematicky nezabývali.