huxa

Dá se považovat za jakýsi komunistický prvek i přehrabování se ve „starých krámech“ nebo vyhozených věcech?

Např. na sběrný dvůr na vesnicích se pravidelně něco vyveze a zároveň se i něco doveze domů dle hesla: „Pro jednoho odpad, pro druhého poklad.“ Jedná se o jakýsi prvek komunistické ideologie? Případně také jsem zažil, kdy někdo dal staré krámy před dům, lidé tam donesli také něco a mohli si cokoliv odnést bez vážení, apod., které se občas vidí na sběrných dvorech. Jedná se o napodobeninu husitských sudů a nebo je to jasný prvek kapitalismu, kdy ovšem pro vás dané věci mají nulovou hodnotu; prodáváte je za 0Kč?

Nejlepší odpověď
anonym

Tomu nerozumím, prostě se těch věcí chci zbavit, ale myslím i na to, že by se mohly ještě někomu hodit, takže je dám tomu, kdo o ně projeví zájem, myslím, jako teoreticky, ještě jsem to nedělala, ale je to dobrý nápad, vyšoupnout před barák starý krámy, který nechci, a buďto si to někdo koupí, nebo to jen dám, hlavně že se toho všeho zbavím. Sama miluju všechny ty blešáky, sekáče, různý burzy, ráda tam chodím a koukám na starý krámy, něco si i opravím, natřu..mám toho doma taky dost. Mě je celkem jedno, jestli to je komunistický, nebo kapitalistický zvyk.

Další odpovědi
anonym

Nevím jak u nás, ale v Německu jsou dny, kdy se před dům či bytovku vyhazují, někdy i funkční spotřebiče, nábytek, sedací soupravy a další, pro někoho nepotřebné věci, ale někomu jinému udělají další službu. Myslím, že se tomu říká (česky) špermil!

anonym

Nevím, zdali je to nějaký komunistický prvek, ale dcera bydlí v Austrálii a tam se prvidelně pořádají domovní burzy (na cokoliv).Před dům vyrovnáš nepotřebné věci, dáš si k tomu cenu a lidé chodí a buď si koupí nebo ne.
Tam je to úplně normální.
Ona tam pravidelně dává dětské věci a hračky (jak děti rostou už to nepotřebují).
Je to asi na stejném principu jako v Čechách burzy jiného typu.

led

Nie.
Tento prvok je známy už z čias prechodu z praveku do staroveku, kedy vznikli pojmy „vlastniť nadbytok“ a „nevlastniť nič“ – mať čosi hodnotné, mať viac než iní, prípadne mať málo, nedostatok, nemať nič.
Naša súčasná spoločnosť má názov „spoločnosť spotrebiteľská“, ktorá vyhadzuje aj použiteľné veci, veľakrát len preto, že aj keď sú plnefunkčné, už nie sú moderné a módu určujú výrobcovia, aby mali odbyt svojich výrobkov.

lexx

ne, to je specifikum „tržní ekonomiky“ sbírat a renovovat starou veteš, DVD přehrávač Amboss mám z kontejneru, ležel tam zabalený i s ovládačem a bateriemi, funkční…komanči zajistili odběr starého TV při koupi nového a odpočet z ceny, hospodařilo se natož dnes je to společnost plýtvání, materiálem, energii i prací

zjentek

tenkrát se v odpadcích přehrabovalo mnohem méně ..za komunisty se totiž za svý aktivity mnohem více stydělo, což vede k většímu rozmyslu a tudíž k absenci neuváženejch činů. Možná si řekneš, že to asi nesouvisí, ale mrkni do severní koreje- tam se styděj říct, že ten život stojí za starej krám- a jak se jim ve starým krámu poslušnosti krásně žije!