Martin Höck

Dá se počítačovému programu naprogramovat intuice?

Nejlepší odpověď
anonym

Neuronové sítě, nic jiného co by se tomu byť jen blížilo nemáme, takže umělé simulace neuronových sítí jsou tomu nejblíže. Tato „intuice“ je však pečlivě trénovaná a staví na obrovském množství získaných zkušeností bez kterých neexistuje.

Další odpovědi
Dochy

To záleží na konkrétní situaci… Ano dá se naprogramovat něco co „se tak bude tvářit“ a nemusí to být jen v rámci neuronových sítí. Záleží na tom jak moc je autor (programátor, analytik) předvídavý a jak moc je to pro daný účel složité a účelné.

Frontinus

To záleží na tom, jak se definuje intuice. Pokud jako nějaká mystická schopnost bezpečně uhádnout správné řešení bez dostatku informací, tak to ne. Ale on to zase až takový problém není, protože to neumí ani lidský mozek.

Pokud jde spíše o nějaké uhádnutí řešení nebo spíše cesty k řešení, které nejspíše povede k cíli, tak to v principu jde. Dokonce to dělají i některé algoritmy typu alpha-beta pruning. Jenže jde o hodně vzdálenou aproximaci, např. heuristika je obvykle daná natvrdo podle charakteru úlohy. Adaptabilní heuristika je v principu možná, ale naráží to na výpočetní náročnost, protože matematicky elegantní nápady v této oblasti dost často vedou na úlohy, ke kterým nejspíš neexistují algoritmy s polynomiální časovou složitostí.

O zásadním problému píše ge0rge – to, co vnímáme jako naši intuici (po vyloučení sebeklamu příliš sebevědomého brouka pytlíka), je nejspíš založeno na velké bázi nejistých znalostí a jejich „skoro přesném“ zobecňování. Takže vedle problémů s výpočetní náročností přichází ještě jeden problém, nejspíš dokonce ještě těžší – jak získat, formalizovat, zpracovat a aktualizovat takovou bázi znalostí.