Lgee

Dá se někde zjistit, kolik provede daný počítač výpočtů za sekundu?

Spíše by mě zajímalo počítač který nemám ale i tak každopádně děkuji za odpověď.

Odpovědi
Dochy

Záleží jakých výpočtů. Jsou na to benchmatky které testují počítač (procesor) na definovaných výpočtech. Zpravidla se zvlášť hodnotí celočíselná aritmetika a aritmetika s plovoucí čárkou (první zpravidla řeší přímo procesor, druhé zpravidla FPU – dříve matematický koprocesor)

Porovnat výkony konkrétních procesorů můžeš na některých webech, kromě webů schromažďujících výsledky konkrétnáích benhmark testů je dost známý cpuboss http://cpubos­s.com/compare-cpus

mosoj

http://www.ser­vispckupka.cz/o­testujte_vykon_sve­ho_pocitace.php

anonym

tak těch nejtriviálnějších „výpočtů“ (spíš elementárních operací) dokáže udělat za sekundu právě tolik kolik je udávána jeho frekvence krát počet jader.

Například můžeme říči, že takový 8 jádrový AMD RYZEN 7 s taktem 3,6GHz v boostu dá přibližně 29 miliard elementárních operací za sekundu. Samozřejmě je to příliš zjednodušující měřítko a o reálném výkonu nemusí vypovídat příliš, vůbec totiž neplatí předpoklad, že každá ze základních instrukcí procesoru používá jen jediný takt (některé používají více taktů, jiné zase jen zlomek taktu díky paralelizaci) a tak mnohem smysluplnější porovnání výkonu dávají benchmarky … viz cpu.userbenchmar­k.com