Avatar uživatele
Zlatý

Dá se někde sehnat podrobnej seznam zvířat, který se mezi sebou můžou křížit a u kterých to nejde?

Jako třeba levhart, tygr, rys, puma atd. A kde by bylo rozděleno na ty který se můžou křížit, který se nemůžou křížit vůbec a který se můžou křížit, ale narodí se jim mládě který nebude schopno mít v dospělosti mláďata.

A jaký sou vůbec důvody, proč se tyhlety mezidruhový kříženci nemůžou dál replikovat? Je chyba v samici nebo samec střílí slepejma? A co třeba kočka domácí a levhart, jak by dopadli? Klapalo by jim to?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Seznam asi nikde viset nebude. Mezidruhové křížení se praktikuje z důvodů záchrany určitého druhu (raroh x sokol) nebo kvůli "rozřědění" genofondu u druhů velmi zatížených příbuzenskou plemenitbou. Často se tak děje pro zvýšení užitkovosti (př.mula,mezek nebo křížení domácích plemen prasete s divočákem) a v neposlední řadě z důvodů laboratorních pokusů v genetice ap. Někdy dochází i v přírodě ke spontánnímu mezidruhovému křížení zpravidla z nedostatku vhodných partnerů svého druhu (naše vymírající druhy raků a invazivní druh amerického raka). Kočkovité šelmy se dělí na velké kočky a malé a křížení je možné jen mezi těmito a to ještě v omezené míře: lev x tygr= tigroid (ti se ovšem v přírodě setkat nemohou) a kočka domácí s kočkou rybářskou,jaguarundi ap. Ne vždy je toto konání člověka korunováno úspěchem,jako např. naše křížení karpatského vlka s německým ovčákem pro vojenské účely,čímž byl vyšlechtěn československý vlčák,který nepodědil to nejlepší z každého předka a jeho praktické využití je poměrně problematické. To,že každý jedinec takto vzniklý je vždy neplodný,patří mezi mýty,protože se vyskytují i vyjímky. Malá mulička,která se narodila ponici a oslíkovi sice ne pravidelně,ale občas porodila hříbátko. Další mezidruhoví kříženci (výše jmenovaní) v přírodě se běžně reprodukují. Tímto odpovídám na závěr tvojí otázky: ani samec ani samice nejsou vždy neplodní a kočka domácí (malá kočkovitá šelma) s levhardem (velká kočkovitá šelma)-nelze.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Tak kočkovité šelmy lze snad křížit všechny, ale u některých hůře. Jenom bych nechtěla být na místě té kočky domácí, která by v sobě nosila kus levharta.
Doplňuji:
http://www.national-geographic .cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Nad tím vědecký svět bádá už hodně dlouho. Nehledím-li na bájné antické kreatury, vím jen o jednom úspěšném pokusu. To tehdy genetici zkřížili komáry a mouchy a tak vznikli komouši. Výsledek ovšem přinesl zcela negativní zkušenost, jejíž důsledky nese celé lidstvo dodnes.


Avatar uživatele
Zlatý

Podrobný seznam stále zůstává na tobě.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Velké kočkovité šelmy jsou tygr, lev, jaguár a levhart a malé kočkovité šelmy jsou všechny ty ostatní. Nelze zkřížit ani třeba tygra s pumou nebo lva s gepardem.

Avatar uživatele

anonym

Protože puma se řadí mezi malé kočky.

Avatar uživatele

anonym

Ale stejně si nedovedu představit například zkřížení pumy nebo geparda s kočkou domácí. I když u menších plemen se něco takového již zkoušelo, viz "můj" odkaz v odpovědi.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1221
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.