redy

Dá se něčím nahradit v kuchyni sůl?

Tak vím, že bez soli jídlo není k jídlu.
Ale co když nemáte ani zrníčko a musíte vařit…
Přece by mělo něco existovat – pro jistotu 🙂
Děkuju

Nejlepší odpověď
iceT

Píšou, že prej bylinkama
https://www.ze­na.cz/zdravi/3-tipy-cim-a-jak-v-kuchyni-nahradit-sul/r~i:article:788804/?­redirected=14923332­87

Další odpovědi
gecco

Bohužel, nic takového není…
Jako nouzovku lze použít popel ze dřeva (ale to je běžně méně dostupné, než super\hyper)…
😉
Ale pokud nevaříš nějaké specialitky, můžeš použít něco, co je dostatečně osolené – kořenící směsi (Podravka, sojová omáčka…) nebo nějakou dostatečně slanou přísadu (sardelové filety, očka, pastu…).

bolak

Dá, vezmeš si misku na vaření, dáš do ní 1 hrneček sodíku, k tomu přidáš 1 hrneček chloru, a pak už jen musíš hodně míchat.

Láďa Hruška

Kelt

Názorně to ukazuje pohádka Byl jednou jeden král.

Kepler

Podle Karla Maye trappeři používali střelný prach, ale ten doma asi nemáš, že? 🙂 Myslím, že dobrou náhradou by byla soda. Bohužel ale taky zneutralizuje kyselé složky potravy, pokud tam jsou, takže může i změnit chuť. Z pohledu chemika je nositelem slanosti sodíkový kation, takže slané jsou i jeho různé soli. Jen kyanid sodný bych nedoporučoval. Je sice výborný proti horečce, protože teplota těla rychle klesne na teplotu okolí. Nepříjemné je, že človíček při tom okamžitě exne.

Drap

Jak už bylo napsáno. Lze použít dřevěný popel a černý střelný prach. Obojí jsem zkoušel a mohu potvrdit že to jsou jen slabé a mizerné náhražky, a osolené jídlo tímto způsobem nevypadá příliš dobře.
Bylinkami můžeš jídlo „nějak“ ochutit , lze použít i kůru některých stromů. Nikdy z nich však nedostaneš chuť soli.

Kepler

Můžeš to taky řešit po vzoru pohádky Sůl nad zlato. Vystroj sladké hody!

GM

I sladké buchty musíš osolit, jinak nebudou k jídlu.

redy

kepler brrrr to není k jídlu, stejně je to zajímavé, kdyby došla tak jako umřem hlady?
🙂

Kepler

Neboj, neumřem, maši předkové v některých částech světa sůl vůbec neznali a docela jim chutnalo. A když tak v mořské vodě je jí bilióny tun, sůl nikdy nedojde.

redy

Kepler to mi stačí ale raděj budu šetřit solí 🙂