bolak

Dá se najít nějaká úměra v tom, jak člověk oslovuje své rodiče a co k nim ve skutečnosti cítí?

Například když matce říkáme „mami“ a otci „táto“, vyplývá z toho že máme matku raději než otce nebo jde jen o zvyk?

Zase ale, nikdy jsem nezažil, že by někdo oslovoval matku „mámo“, (teda krom línýho honzy > http://www.you­tube.com/watch?fe­ature=player_de­tailpage&v=jxRb1Mk­YVl0#t=138s) na druhou stranu oslovovat otce „táto“ (což je vlastně ekvivalent) je celkem běžný, takže čím to je?

Ale na třetí stranu, když dítě něco chce, třeba autodráhu za 6.000 nebo poníka do bytu, tak je z něho během chvilky expert na zdrobněliny a z táty a mámy je tatínek a maminečka natotata.

Nejlepší odpověď
Funna

myslím, že to jak oslovujeme rodiče, je přímímo úměrné tomu, jaký s nimi máme vztah…ale tohle je stajné i s oslovováním přátel a pod…

Další odpovědi
Reezo

v tomto ohledu záleží na psychologii a zvyklostem člověka. V první řadě je důležité si uvědomit, jestli jde pouze o oslovení, nebo se bude jednat o plánovanou manipulaci. Stačí vypozorovat, jestli třeba emoce ovlivňují mé jednání a oslovování.

  • příklad: jsem ve špatné náladě a chci, aby to rodiče věděli a tak jím to mohu takhle naznačit oslovením mámo nebo táto, aby věděli, že jste momentálně emočně nestabilní.
  • Né vždy to ale poukazuje na prožívanou emoci daného jedince, klidně může jít o naučené oslovování, nebo škádlení.
  • pokud dítě normálně neoslovuje maminko(maminečko) tatínku, a použije tuto frázi pouze u věci o kterou má zájem, dá se o tom mluvit jako o manipulaci.
  • stejně tak se dá vyjádřit i radost, spokojenost atd… jde tedy o rozpoznání situace a správně ji vyhodnotit je třeba se nad tím zamyslet, než se udělá nějaký závěr.

anonym

Ano, bolaku. Někdy je to úměra přímá, jindy nepřímá.

marijakes

Nezáleží na tom, co řeknu, ale jak to řeknu. Moraváci např. Bruntál a okolí oslovují mamo, tato (krátce) a neznamená to, že nemají rodiče rádi. Je to prostě krajové.
Jinak ziskuchvivé, podlézavé oslovení je falešné a rodiče by měli mít jasno, pokud to na ně potomek takto vybalí.

iwrana

Moje osmdesátiletá,skvě­lá tchýně rodičům vykala.Projevovala tím úctu k nim.Jí děti i vnoučata tykají a vůbec jí to nevadí.