marci1

Vypočítat asi ne, ale obejít, a to s pomocí investorů. 🙂
Koupil totiž všechny kombinace možných čísel. Věděl, že vyhraje první cenu, 6× druhou cenu, 123× třetí cenu a tisíce menších cen.
Ne, nemyslete si, nekoupil tikety sám, ale s pomocí investorů. V roce 1986 vedl skupinu, která skoupila 3,8 milionů kombinací v Australian Lottery. Jeho výnos byl něco málo přes 100 tisíc dolarů, poté co vyplatil investory. Po této výhře přijali Australané takové zákony, které mu jeho sázení znemožnily. Musel se proto se svým modelem poohlédnout po jiné zemi. Ukazováček jeho ruky se zastavil na políčku Virginia. 🙂
https://vyhraj­.com/vypocital-si-vyhru-v-loterii/

Další odpovědi
Kelt

Jevy náhodné jsou takové, kde nemůžeme očekávat konkrétní výsledek, ale několik možných. Vytažení karty, házení kostkou, tahání čísel a pod. Když se háže mincí, je výsledek panna nebo orel, takže pravděpodobnost je 1/2. U hodu kostkou je to 1/6 a pod. A když máš více kostek, tak na to existují vzorce.
Je taková historka o zajatci, kterého chtěl jeho nepřítel popravit. Dal mu pytlík se dvěma kuličkami. Když vytáhne bílou, bude žít, když černou, bude popraven. Dozorce mu ale řekl, že ho chtějí dostat a proto mu tam dali obě kuličky černé. A přesto ten dotyčný to vyhrál. S touto informací předstoupil před soud a vytáhl rychle jednu kuličku a spolkl ji. Logicky v pytlíku zbyla černá kulička, proto si musel vytáhnout bílou kuličku a spolknout ji. Takže tažení kuličky byl náhodný tah. Když podvádí jeden, druhý mu to vrací.

Dochy

Je to primitivní. Standardně loterie neumožní promyšleně vyhrát. Pokud koupíš všechny možné losy, standardně asi tak 1/2 až 2/3 proděláš. Vyjímka je jackpot, který může být několikanásobně vyšší než cena všech možných výherních losů. Takže pokud je dostatečně vysoký jackpot,stačí skoupit všechny losy a získáš jej. Problém by mohl být v případě že někdo náhodně, nebo stejným systémem jako ty ten jackpot vyhraje také – riziko podnikání. Půlka už nemusí stačit na pokrytí nákladů.

hapiky

Pamatuji si ještě za komančů na náhodu (někde v kapitalistickém světě) která ani není skoro myslitelná.
Muž našel vypsaný a podepsaný šek na 1mil.dolarů. Chyběl tam jen adresát. Muž měl asi málo fatazie, tak vzal tel. seznam a napsal tam náhodnou adresu, kterou vybral. Když si chtěl nechat šek v bance proplatit, žena v bance málem omdlela. On totiž zrovna trefil v tel. seznamu jméno jejího manžela. Jaký trest dostal, to nevím, ale na obrázku byl namalovaný chlápek za mřížemi a nad ním napsáno: 1:3000000
Takže v tomto případě lze náhodu dobře spočítat. Jiné to je ale v makrosvětě, kde normální fyzikální zákony neplatí. Tam je asi vše nevypočitatelná náhoda.
https://www.al­debaran.cz/as­trofyzika/inte­rakce/

Midoc

Náhoda se nedá vypočítat. Jen pravděpodobnost výhry.

ivzez

Souhlasím s Midocen > i podle mne se dá vypočíst jenom pravděpodobnost výhry, náhoda ne.