jjj123456789

Dá se na jižním Slovensku domluvit česky, nebo jen maďarsky?

Nejlepší odpověď
anonym

Česky – obvykle, bez problému.
Jako turista přinášíš peníze.
😉

Další odpovědi
suaeda

Jezdím tak každoročné do termálek a ačkoliv tam žije 99 % Maďarů tak jako turista jsem tam nikdy neměl problémy. Jiné by to asi bylo, pokud by tam začali jezdit turisté ze západu. Zatím tam jezdí hlavně Moráváci, Češi a na víkendy Slováci.

led

Maďari na Slovensku považujú češtinu za ľahšie zvládnuteľnú ako slovenčinu. Preto sa aj ľahšie dohovoríte v duálnych oblastiach Južného Slovenska česky ako slovensky.
Vo verejnom styku sú pracovníci povinní ovládať a používať štátny jazyk a pri styku s maďarskou menšinou môžu použiť jazyk maďarský.
Problém nastáva mimo úradov. Stane sa, žiaľ aj chybnou výchovou a tlakom k oddeleniu sa od Slovenska, že vám niektorí neporozumia, alebo odpovedia maďarsky, napriek tomu že úradný jazyk ovládajú (aspoň podľa papierov)…

isteron

Neviem, odkiaľ ste zobrali tých 99 %, možne len v dedinách s výlučným obyvateľstva s maď. národnosťou. Čo sa týka miest, napr. Komárno má 68 %, D. Streda 74 %, a N. Zámky okolo 60 %.
Podľa štatistiky zo sčítania obyvateľstva z r. 2011

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Du­najsk%C3%A1_Str­eda#N.C3.A1rod­nostn.C3.A9_zlo­.C5.BEenie_oby­vate.C4.BEstva