paul1

Dá se mezi pandemie počítat i ideologické a náboženské násilí?

Mezi pandemie nepochybně patřily v minulosti španělská chřipka, SARS-CoV, mor, prasečí chřipka apod. a teď i současná pandemie koronavirusu.
V minulosti byly ale pandemie, či virus zasahující většinu světa i jiného charakteru – např. nacizmus, komunizmus, holokaust,
křižácké tažení a jiné, některé se udržely do součastnosti. Teď tady máme i populizmus, sobectví, aroganci, intoleranci a nenávist,
dezinformace.
Ty předcházející – přírodní – se dají vyléčit vhodnými medikamenty, anebo odezní samy. No na ty co způsobují lidské vlastnosti se asi těžko najde lék nebo jiný prostředek.
Volně zpracované podle: DenníkN

Nejlepší odpověď
annas

Pandemie je infekce, tedy velké rozšíření infekční nemoci.

Za pandemii bych uvedené nepovažovala. Ale s nadsázkou je možné použít slovo infekce, tedy „nákaza,“ pro ideologické i náboženské násilí, Nebo také u někoho jde o posedlost.

U ideologie záleží na tom, jak ji kdo pochopí. Třeba Marx vysvětloval komunismus jinak než je interpretoval Stalin.

Obecně – každá myšlenka se dá zneužít, dochází k morálnímu pochybení, tedy zneužíití. Vše vzniká v hlavě. Proto je třeba si položit otázku PROČ se tak stalo, komu to přineslo prospěch? Proč nacisté vyhlazovali Židy?

Mnoho lidí zapomíná na své svědomí, které by mu mělo ukazovat, co dělá špatně. Svědomí Je ukazatelem dobra i zla. Mnoho jedinců tento hlas neposlouchá, často se přetvařuje, má nastavené jiné hodnoty, myslí si, že dělá dobro pro jiné, ale jde jen o něho.

Pozitivní vlastnost se stane negativní, tedy dotyčný není schopný pochopit své chování, neumí přijmout kritiku – vždy je vinen ten druhý. Opakují porušení morálních pravidel, zneužití dobrého stavu.

To už není dobro, ale zlo. Napomáhá tomu lhostejnost, ztrácí se slušnost, převažuje nevraživost, závist až nenávist. Zdůrazňování svého já …

Myslím si, že roli v tom hraje genetika, nesprávná výchova a sociální prostředí.

Už jsem několikrát psala, že většina lidí se vysmívá Desateru, tedy Sedmeru, i když jde o pravidla morálky.

Stejně i v této oblasti si můžete položit otázku PROČ se lidí nemají rádi, proč..?

Doplnění:
Pro zajímavost jsem se podívala do slovníku, měla jsem pravdu, že infekce jako nákaza se dá použít v přeneseném významu. Např. fašistická infekce.

„Slovo nákaza může být užíváno i v přenesených významech. Nejčastější z nich je v obecném smyslu „zasažení něčím neblahým“, např. nákaza dřeva, resp. „pokažení, porušení dobrého stavu (zejména mravního)„, např. bolševická nákaza, fašistická/na­cistická nákaza, mravní nákaza, nákaza ciziny, nákaza liberálními ideami, nákaza světa/světská, nákaza života světského, nepřátelství a nákaza (nacismus přinášel nepřátelství a nákazu) – viz PSJČ, SSJČ.“

http://portal­.uw.edu.pl/cs/web/ap­proval/infekce_cz

Další odpovědi
Drap

Myslím, že zařadit to do pandemií nelze. Potom i kapitalismus byl pandemií, demokracie by byla pandemií atd.

Pepa25

Ne. Epidemie resp. pandemie se týká nemocí. Jiné problémy lidstva nejsou epidemií, i když se mohou šířit rychle a nepříjemně.

Kepler

Termín pandemie je vyhrazen pouze pro biologické nákazy, které zasáhnou více kontinentů nebo i celý svět. Tebou zmiňované historické světonázory to tedy nesplňují, rovněž nezasahují všechny oblasti na Zemi. Slovo pandemie ale můžeme použít s nadsázkou, jako její podobnost s nemocemi ducha.

led

Aj keď sa niektoré ideológie šíria svetom ako pandémia, ovplyvňujú život v masovom merítku a na svojej ceste zanechávajú množstvo obetí, nemožno ich kvalifikovať ako pandémiu. Pandémia je pomenovanie masového infekčného ochorenia- teda ide o pomenovanie druhu šírenia chorobnej nákazy.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Reaguji na doplnění: co to znamená „Volně zpracované podle: DenníkN“? Deník N (český) mám předplacený, ale podobnou úvahu jsem tam nečetl …

annas

Podle pravopisu jde o slovenský Denník N. Neliší se český a slovenský?