Bananovysala

Dá se léčit karpální tunel doma?

Dobrý den, diagnostikovala jsem si karpalni tunel. Dá se léčit doma, nebo budu muset zajít k doktorovi? Děkuji

Nejlepší odpověď
cochee

Syndromem karpálního tunelu (kdysi se zval RSI, Repetititve Strain Injury) se zabývá neurolog, nikoliv ortoped (orwell). Měl jsem také jistou míru postižení a shodou okolností jsem v pravý čas změnil zaměstnání a subjektivně se mi zdá, že se to o dost zlepšilo. Bez nějakých lékařských zákroků. Prostou změnou jednostranného opakovaného namáhání téhož.

Další odpovědi
quentos

Spojení „diagnostikovat si karpální tunel“ je nesmysl. Karpální tunel má každý. Zřejmě máte na mysli SYNDROM karpálníHO tunelU https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Syndrom_kar­p%C3%A1ln%C3%AD­ho_tunelu – je to jako říct, že jste si diagnostikovala slepé střevo nebo hemeroidy (obojí jmenované má rovněž každý). Už proto, že nevíte, co s ním vlastně máte, bych dal na radu orwella.

orwell

Tak předně bych zašel k ortopédovi, ona ta samodiagnostika je ošidná. Pokud je to opravdu karpál, záleží na tom, jak hodně je to rozběhlé. Samozřejmě že se s tím dá bojovat i bez lékaře, ale moc naděje bych nedával. Ono to nakonec obvykle končí stejně v ordinaci, jen to budeš zbytečně prodlužovat a otravovat se s tím. Pokud přesto chceš něco zkusit sama, tak se mrkni na odkaz dole a něco si tam vyber.
https://search­.seznam.cz/?q=cvi­ky+na+karp%C3%A1ly&oq­=karp%C3%A1l&sou­rceid=szn-HP&sgId=4iqMnMI­IxVu9RJZvReIu_Fwok­nzMziZoTSpfYG­zaz7%3D%3D&thru=sug&su=c­&aq=4

dr.luha

Zkus obklady s roztokem MSM. Bývá doporučován.

da ny

Jestli máte „v oku“ výsledky EMG vyšetčení (provádí neurolog), tak smekám.....
To já neumím! 😁
Jak těžké odhadujete/ máte postižení?
Já měla v r. 1993 těžké a střednětěžké (jedna ai druhá ruka).
Změnila jsem zaměstnání (jako cochee), omezila a vyloučila někeré činnosti. Ubylo plení na zahrádce…
Při větších nočních bolestech jsem si vzala ortézu (koupila jsem si).
Někdy namazala vhodnou mastí.
Srovnala jsem si to i v hlavě 🙂.
Jsem v pohodě, bez operací…Když přeženu/přetížím ruce nevhodnou činností,
na chvilku se „ozvou“. Poslechnu varování a je zas dobře.
Zdobení perníčků nechávám na jiných rodinných příslušnících (cit a zručnost je slabší) :)..... V běžné činnosti a současných pracovních aktivitách jsem bez potíží.

https://www.bi­omag.cz/karpal­ni-tunel/?utm_sou­rce=seznam&ut­m_medium=ppc&ut­m_campaign=sklik-vyhledavani&ut­m_content=kar­palni-tunel