Kelt

Dá se ještě dneska sehnat světlo – cvrček?

My jsme tomu světlu říkali cvrček. V kovové krabičce je žárovička a v krabičce je soustava ozubených koleček. Pomocí páčky, která vede vně krabičky dochází k roztáčení koleček a tím i k rozsvícení světla. Protože otáčecí kolečka vydávala zvuk – cvrčela, říkalo se tomu cvrček. Setkali jste se s tím někdo? A nevíte, zda je to v obchodech? Jen tak, člověk si občas vzpomene na něco z minulosti. Díky.
Doplňuji:
Určitě se jedná o starší věc. Nepamatuji se, co ta něm bylo napsané. Zřejmě to bylo zahraniční výroby. Takže jste se s tím také setkal. LED v tom samozřejmě nemohla být.

Nejlepší odpověď
Drap

Před nedávnem jsem to viděl v nějaké nabídce. Bohužel netuším, kde to bylo.

Další odpovědi
cochee

Já nevím, jestli myslíme oba ten sám přístroj, to co popisuješ, měl můj dědek, otec říkal, že to dostali po válce z UNRRA. Jako malé děcko jsem to nemohl zmáčknout, šlo to hrozně ztuha. Nevýhodu to mělo tu, že to svítilo pouze, dokud se to mačkalo. V současné době už se to samozřejmě neprodává, možná někde na blešáku by se to dalo sehnat, ale viděl jsem už několik lamp s mechanickou výrobou energie, dnes po moderním způsobu s LEDkou a kondenzátorem – namačkáme či natočíme a LEDka svítí minuty i hodiny:-)

beer

Najdeš jak ty staré, zde klikni na "obrázky – vetšinou je to aukro https://www.go­ogle.cz/search?q=star%C3­%A1+ru%C4%8Dn%C3%AD+sv%C­3%ADtilna+dyna­mo&biw=1440&bih=771&sou­rce=lnms&sa=X&e­i=3jGhVKLXNqSe­ygP_lYGABw&ved=0CA­UQ_AUoAA&dpr=1.
Nové najdeš tady https://www.go­ogle.cz/search?q=ru%C4%8­Dn%C3%AD+sv%C3%AD­tilna+dynamo&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ei=qDGhVKy_K4­P1Up_Og6AL&ved=0CAg­Q_AUoAQ&biw=1440&­bih=771

gecco

Jo, dá…
Nedávno byla v Lidlu (možná ji tam ještě najdeš) – ale nestojí to zato.
Kup si slušnou čelovku (LED), sadu baterek do zásoby – a jsi vysmátý…
😉

dědapetr

Tady něco málo
https://www.go­ogle.com/?gws_rd­=ssl#q=ru%C4%8Dn%C3%AD+s­v%C3%ADtilna+dy­namo

Lamalam

V létě jsem to viděla v army-shopu Asgard.