Kepler

Dá se i „tekutý písek“ považovat za tekutinu?

Případně i jiné jemné sypké látky? Tekutina je slovo odvozené od slova téci, řadíme tam tedy jak kapaliny, tak plyny.

Nejlepší odpověď
annas

" K tekutinám se většinou řadí také sypké látky, které jsou sice pevného skupenství, ale splňují kritérium tekutosti.

Tekutiny se dělí na

  • Newtonské (např. voda)
    • Nenewtonské (např. barvy, škrobové roztoky, mléko)" – jak je uvedené níž, k nim patří i tekutý pásek.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tekutina

"Našla jsem, že oecně lze jako pohyblivý písek označit směsici vody a a jemných granulek například písku nebo hlíny. Je to jakási loď naplněná vodou a pískem. Jedná se o tzv. nenewtonovskou tekutinu.

To znamená, že pokud byste například do směsice udeřili pěstí, vaše ruka se nepotopí. Jakmile byste ale ruku v tekutině nechaly nehybně držet, okamžitě vás začne „vcucávat“. Směsice má totiž unikátní schopnost chovat se jako pevná látka. " atd. .

Zdroj: https://euroz­pravy.cz/maga­zin/197813-pohyblive-pisky-muzete-se-v-nich-opravdu-utopit-a-jak-se-chovat-kdyz-se-zacnete-propadat/

„Tekoucí nebo také pohyblivé písky. V určitém místě je písek natolik nestabilní, že se při vkročení na něj začnete propadat asi stejně, jako když vkročíte do bažiny.“

Písek se chová jako kapalina, tedy tekutina. Směs pevných látek se chová jako kapalina.
https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101213595­57-port/tagy/roztazne-tekutiny/340-tekuty-pisek/?pridat=340

Další odpovědi
Edison

Tekutý písek (a jiné zeminy) mj. vznikají smísením pevné sypké látky a vody v určitém poměru a „natřesením“ této směsi. Pak jde o tzv. pravý tekutý písek (či jinou zeminu). Jinak ty vlastnosti jsou nebezpečné tím, že natřásáním se stávají tekutými, avšak v kontaktu s pevnou hmotou spíše tuhými a těžšími, než v tom tekutém stavu. Proto tak dobře drří např. uvízlou nohu. A existuje postup, jak se z toho dostat. A je to opět mechanika: Jemnými opakovanými pohyby ještě více naředit směs kolem nohy a pak pomalu jde ven.

Palpatine

Nejsem sice chemik ale podle je to podobně jako s rtutí.

Kepler

rtuť je kapalina

Palpatine

Ano to vím. Dal jsem to jako příklad k tomu tekutému písku.