Kepler

Dá se desktop alespoň částečně vyčistit, resp. „odprášit“ bez toho, že bych kisnu rozebíral?

Třeba tím, že bych přes větrací mřížku do toho foukal studený vzduch z fénu? Mám pocit, že ten můj kousek nemá ideální prostředí, protože doma kouřím.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nedá. Kdybys nekouřil, stačilo by jen sudat dekl (cca 6 šroubků, obvykle vzadu, některé kryty jsou jen nacvakávací) a vyfoukat TLAKOVÝM vzduchem, rozebírat bys nemusel, stačilo by přidržet větráčky (lopatky), abys je NÁHODOU nezmršil. Tohle dělej někde na dvorku, v dílně apod., ROZHODNĚ NE doma! Vysavač samotný je naprd. ;) :D :D

Bohužel s kouřením je to o DOST těžší. Dehet je mastný a prach se na něj LEPÍ, vyfoukání funguje jen částečně. Ideální je to celé rozhodit. Chladiče umýt v saponátu a kartáčkem. Jenže to už obnáší trochu zručnosti, navíc potřebuješ koupit teplovodivou pastu (dáš při zpětné montáži chladičů novou, ale to je dobré udělat tak jako tak). Obvykle se při tom zaúdržbují i větráky (vymění nebo promažou, aby se vymezily vůe a nedělaly bordel). Nezapomeň, že největší sajrajt není ten viditelný na chladiči procáku a grafárny, ale VE ZDROJI!

Takže co tedy v tvém případě? ROZHODNĚ vyčistit a to kombinací štětců (tvrdých a jemných) s pokud možno dlouhým chlupem (NE plast – statitcká elektřina!!!) a vysavače. V případě potřeby použij něco na ten dehet, ale s citem, jen navlhčit chlupy štetěčků, tekutiny jsou mrchy a mají tendenci se dostat všude, takže líh, lépe éter apod. – co se spolehlivě a rychle vypaří. Pořád to je lepší, než drát do oka.Sundat dekl ovšem BUDEŠ MUSET, ale toho se neděs. Každopádně jestli jsi nečistil více jak rok, tak to URČITĚ UDĚLEJ!

NEBO řekni nějakému kámošovi, pozvi ho na Rozumně Uloženou Měnu aj., ať ti to vyčistí, okoukneš to a zjistíš, že to není žádná věda, když se ví. ;) :)

Další odpovědi
Edison

Nedá… sám těžko odhadneš, kudy vzduch v kisně proudí a už vůbec kde se usazuje bordel z něj. Fouknutím přes mžížku opravdu bordel nevyfoukáš z míst, kam se bordel usadil… a uchytil.

cochee

Přidávám se k alienovi, ještě bych dodal radu do budoucna: já mám ještě kejs celkem děravý, ale dnešní kejsy už jsou řešeny tak, že chladicí vzduch do nich může vstupovat jen jedním místem, všechny ventilátory totiž za normálních okolností vzduch odsávají z kisně pryč. No a na to místo se přišroubuje k tomu určená mřížka, např.: https://velko­obchod.conrad­.cz/mrizka-pc-ventilatoru-s-filtrem-akasa-grm40-30-40-x-40-mm.k871533 (jen příklad, jsou jich mraky) a na filtr té mřížky se zachytí všechno, co bys normálně pak z PC vyfoukával nebo vysával. Ty možná budeš muset malinko experimentovat s materiálem filtru, aby ti kromě prachu zachytil i cigaretový dým, ale zase aby nebyl moc hustý a nebránil dostatečnému množství vzduchu do PC.
Ještě k tomu vyfoukávání v diskuzi: pánové, 25 let jsem v práci měl přístup k 15barovému suchému dusíku z potrubí (ne z láhve) a za ty roky jsem toho PC bordelu vyfoukal nějaká ta kila. a nikdy, NIKDY, se mi nepodařilo nic z desky „ufouknout“, ani ze sebešmejdovější číny. Jediná věc, na kterou je třeba dávat pozor, je vrazit něco do ventilátoru, aby jej proud ofoukávacího plynu neroztočil, protože ty točky by většina (alespoň levnějších) nepřežila, tedy jejich ložisko. Jo a jak tu někdo psal o promazávání, tohleto se hodí jen jako první pomoc a oddálení definitivní smrti ložiska, je třeba hned po „posledním promazání“ shánět náhradní ventilátor.

Arne1

Ne. Otevřít bednu a špičatým nástavcem vysavače se snažit ten bordel odstranit

Hlada

Z vnějšku to nejde. Jedině zevnitř. Vysáváním, foukáním, štětcem, hadrem, čímkoli. Není tam nic choulostivého, co by se mohlo snadno poškodit.

Dochy

Fén Ti rozhodně nepomůže. Ve fabrice jsme měli rozvod tlakového vzduchu (6 atm. tuším) a na každé dílně hadici s tryskou. To už pomoci může ale při zavřené bedně 1) riskuješ poškození (větráky, další méně pevné věci) 2. můžeš to zafoukat někam, kde to bude na škodu.

Kepler

alien: jéžiši, to to radši nechám odporné firmě, protože jak se znám, nadělal víc škody než užitku. A navíc je to spousta práce, no fůůůůj! Jen by mně zajímalo, na kolik by takový šolich vyšel… Ne v Práglu, ale v chudobném Valašském Království.
U nás by to vyšlo asi tak za polovic.

Edison

A tvrdé štětce taky ne! Potřebueš to očistit, ne oškrábat! Navíc bych na běžné štětce nesázel. Statika je svinstvo!!!

Edison

Proboha!!! Jen ne tlakovzduch!!! P/ravděpoodobnost, že ti něco utrhne a zaseká bordel kamkoli je příliš vysoká!!! Mluvím z vlastní zkušenosti!!! Prach zničí i větší věci, než jakým je malinký větráček… Spolehlivě!

Edison

A ještě musím: Foukáním dosáhneš pravděpodobně toho, že si značnou část bordelu nafoukáš někam, kam nechcceš. Do spínačů, konektorů, ale hlavně do větráků…

aliendrone

Edison>>> Proboha CO bys chtěl běžným tlakovým vzduchem v PC UTRNOUT? Leda bys měl vysokotlak (20MPa apod.), což doma ani v práci jen tak někdo nemá a ten kdo ano, tak VÍ co to dokáže. Věř mi, nikdy se mi nepodařilo „ufouknout“ nějakou přiletovanou komponentu a ani jsem o tom neslyšel. :D

A KOLIK máš v PC spínačů? Tři? Znáš postup, JAK do nich něco nafoukat? Prozraď! ;) :D :D :D
A VIDĚLS je někdy zblízka? Už jsi vůbec někdy něco vyfoukával? A obzvlášťě „kuřákovu mašinu“?

Tvrdý chlup NUTNĚ potřebuješ na dehtem oblemcané chladiče, tam si s jemným štětečkem ani neprdneš.

A už vůbec nechápu, JAK si nafoukáš bordel do větráků, když právě Z VĚTRÁKŮ a chladičů ho vyfoukáváš… A i ty konektroy se musí profouknout, to je snad JASNÉ. Chjo, celkem by mne zajímalo JAK čistíš mašinu ty. ;) :D :D

Edison

Velmi snadno… A 20 bar na to netřeba. Já to mám odskoušeno se dvěma. Nejen viděl. Kolega to zkusil a pak se divil, co všechno bylo… slušně řečeno… v hajzlu. Tvrdym chlupem zrovnatak součástky jdou utrhat. Zejména nź nenalakovaných v Číněš vyrobených DPS. Opět… vyzkoušeno. Nafoukáš bordýlek i do těch nejmenších švírek… k ložiskům a podobně. Opět… velmi snadno a několikrát vyzkoušeno. Jedině vysavaš a to vysavač na elektroniku v ESD provedení, jemný ESD štěteček, může být větší, maximálně středně tvrdý.

aliendrone

Edison>>> Tak viděl jsem již fůru i lowendových desek (btw – i ty hi-end jsou vyráběny převážně v Číně ;) :D) a NIKDY se mi nepodařilo klasickým vzduchem nebo tvrdým štětcem „odfouknout“/„od­mést“ součástku. Ani jsem o tom neslyšel. Párkrát se mi to podařilo hubicí vysavače, ale ten za to nemohl, příčina > „gramlavé ruce“ v kombinací s tuhostí hadice. :)

Možná u výrobků zakoupených někde u čongů v tržnici za nulanula nic (ajko budíky, váhy aj.), ale kdo by se v tom vrtal, když se vyplatí spíš koupit nové. Nicméně i shitózní kancelářské desky/komponenty byly ve své době vyrobeny přiměřeně kvalitně (a pokud šlo přímo o značkové věci, tak je to téměř tutovka, i když i mezi značkovými produkty jsou rozdíly).

Jinak přeji příjemnou onanii s měkkým (středně tvrdým) štetcem při odstraňování úsad z chladičů (komponentů) mašiny provozované v kuřáckém prostředí, zejména nebyla-li čistěna několik let. ;) :D :D

Edison

I s vysavačem doporučuju maximální opatrnost. Na to jsou níže uvedené prostředky. Ono… když ti to pak vycucně nějakou součástku by ses asi divil. 😁 Antistatický štětec by mohl pomoci… Opět… i tak s maximální opatrností. Není to práce pro hornika… 😁

Edison

Zkus tohle: https://www.gme­.cz/mini-vysavac-proskit-ms-c001
nebo tohle: https://www.e­bay.com/itm/8pcs-set-Mini-Micro-Cleaning-Kit-Plastic-Black-For-32mm-28mm-Vacuum-Cleaner-Part/1539201602­17?hash=item23d65b41d­9:g:9R8AAOSwIx­FeHtS-

Kepler

To je mi jasné, proto jsem psal „aspoň částečně“, což by bylo lepší, než nic. Třeba bych zamezil alespoň přehřívání.

Edison

Nebo bys to mohl naopak zhoršit. Tohle fak bez otevření nedává jakýkoli smysl a je to navíc velké riziko.

Kepler

Já to tušil…