Kelt

Dá se cvičit s gyroskopem?

Lze koupit gyroskop, existuje několik druhů. Pohybem ruky udržuji kuličku, aby se otáčela, podle počtu otáček a průměru otáčení mi gyroskop působí na ruku nějakou silou. Například já mám typ, který vyvine 10 až 15 kg. Tedy by to mělo být stejné, jako posilování s činkami. Bude ale stejný efekt, když budu cvičit 3 série po 10 s činkami o určité hmotnosti a nebo s gyroskopem, kde vyvinu určitou sílu? V propagačním videu s tím gyroskopem cvičí namakaní borci – to je obchodní tah. Ale stejně mne zajímá, zda s tím mohu dosílit posílení svalstva na pažích? U činek provádím pohyb jedním směrem, s gyroskopem vlatně také, ale přitom neustále otáčím ruku v zápěstí. Má s tím někdo zkušenosti? Děkuji.

Odpovědi
anonym

Cvičit s gyroskopem rozhodně lze – ale účinky budou ´mírně´jiné, než při cvičení s činkou – činka na svaly působí jednak při její akceleraci, jednak i ´mrtvou´ hmotností, gyroskop je lehký – tedy působí jen při akceleraci.
Dochází i k jinému namáhání svalů – tíha činky působí stále stejným směrem, odpor gyroskopu proti změně směru osy otáčení se mění s rychlostí otáčení.
Navíc použití gyroskopu sebou nese i vynaložení námahy na jeho (roz)točení, činka je statická.
___
Na propagační videa se vykašli – nemají (obvykle) reálný základ.
😉

HOLAS

Já vlastním powerball (čili ruční gyroskop) Vím, že při různém natažením ruky se zapojují jiné svaly. 3 polohy ruky a celý svalstvo hurních končetin procvičený. Jen já to mám jako relax a zábavu (ve škole jsme soupeřili, kdo natočí víc)

Děda Louda

Určitě dá, podobně, jako třeba s mikroskopem. S monoskopem by to byla čirá bláhovost.

Bios

Co se týče menší váhy a více opakování, tak je gyroskop dokonce lepší než činka. Při rotaci musíš používat více svalů v různých směrech a procvičíš se rovnoměrně. Problém může nastat u vykrouceného zápěstí :D.
Svalstvo při delším cvičení s menší hmotností nemá velký objem, ale déle vydrží. Pro objem je nutné použít činky o větších hmotnostech.