Avatar uživatele
Questman

Dá se bezpečně převařit 90% líh?

Bez vzplanutí nebo výbuchu apod.
Doplňuji:
Potřebuji to udělat při výrobě propolisu

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3636 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Propolis vyrobit nelze. Ten dokáží vyrobit jen včely. Pokud chceš dělat propolisovou tinkturu, nemusíš k tomu líh převařovat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

V zásadě ano – vře při cca 78°C, nebezpečné jsou jen páry – takže musíš zabezpečit prostředí – odsávání/jímání par, zdroj tepla bez otevřeného ohně (či jisker)…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Nechápu jaký to má smysl. Voda líh je binární homogenní směs sama o sobě maximálně sterilní.

Převařením už nikdy nebude mít koncentraci 90 % ale menší.
Propolis vyrobí včely. Asi chcete vyrábět propolisovou tinkturu. Pokud vím propolis by se neměl zahřívat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Na bezpečný ohřev hořlavin se v laboratoři používá tzv. hnízdo, obecně elektrický ohřívač. Můžu vědět, proč to chceš udělat?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Quimby

Indukční vařič na zahradě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Jen ze zvědavosti se ptám – proč potřebuješ k louhování propolisu převařený líh?

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Questman

Protože potřebuji odvar a ne výluh a propolis mám momentálně naložený v lihu (kvůli nečistotám z úlu)

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Odvar nebo výluh v podstatě prašť jako uhoď. To co se ti nerozpustilo je vosk. Přefiltruj to nejlépe přes filtrační papír a je to. Pokud chceš silnější tinkturu ( odvažuješ to) musíš přidat propolis. Vždyť je na netu plno včelařů kteří to popisují lépe než mi zde.

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

„my“ !!!

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Nečistoty odfiltruj, to není problém…
😉
Ale odvar se získává vařením ve vodě (v té je propolis v podstatě nerozpustný), převařením (za teploty 78°C) propolisové tinktury nic nezískáš – nebo jo? – su zvědavý, zatím jsem o tom nic neslyšel…

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Questman

No jde mi v podstatě o to, že se mi propolis úplně nerozpustil, tak jsem si říkal, že převařením by se mohl rozpustit úplně :/

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

V alkoholu je rozpustný docela dobře, takže zahrátím nic moc nezískáš – stačí jej semo-tamo (1× denně) zamíchat, klidně jej můžeš nechat louhovat v temnu několik týdnů…
😉

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Questman

Zatím klepu obden a už je tam tři týdny a právě nevím, jestli má cenu ještě čekat. Dělám to poprvé a bojím se abych to nezkazil :D

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Tím, že ho tam necháš dýl, nic nezkazíš…

před 3636 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek