Questman

Dá se bezpečně převařit 90% líh?

Bez vzplanutí nebo výbuchu apod.
Doplňuji:
Potřebuji to udělat při výrobě propolisu

Nejlepší odpověď
Drap

Propolis vyrobit nelze. Ten dokáží vyrobit jen včely. Pokud chceš dělat propolisovou tinkturu, nemusíš k tomu líh převařovat.

Další odpovědi
anonym

V zásadě ano – vře při cca 78°C, nebezpečné jsou jen páry – takže musíš zabezpečit prostředí – odsávání/jímání par, zdroj tepla bez otevřeného ohně (či jisker)…
😉

mosoj

Nechápu jaký to má smysl. Voda líh je binární homogenní směs sama o sobě maximálně sterilní.

Převařením už nikdy nebude mít koncentraci 90 % ale menší.
Propolis vyrobí včely. Asi chcete vyrábět propolisovou tinkturu. Pokud vím propolis by se neměl zahřívat.

cochee

Na bezpečný ohřev hořlavin se v laboratoři používá tzv. hnízdo, obecně elektrický ohřívač. Můžu vědět, proč to chceš udělat?

Quimby

Indukční vařič na zahradě.

anonym

Jen ze zvědavosti se ptám – proč potřebuješ k louhování propolisu převařený líh?

Questman

Protože potřebuji odvar a ne výluh a propolis mám momentálně naložený v lihu (kvůli nečistotám z úlu)

mosoj

Odvar nebo výluh v podstatě prašť jako uhoď. To co se ti nerozpustilo je vosk. Přefiltruj to nejlépe přes filtrační papír a je to. Pokud chceš silnější tinkturu ( odvažuješ to) musíš přidat propolis. Vždyť je na netu plno včelařů kteří to popisují lépe než mi zde.

mosoj

„my“ !!!

anonym

Nečistoty odfiltruj, to není problém…
😉
Ale odvar se získává vařením ve vodě (v té je propolis v podstatě nerozpustný), převařením (za teploty 78°C) propolisové tinktury nic nezískáš – nebo jo? – su zvědavý, zatím jsem o tom nic neslyšel…

Questman

No jde mi v podstatě o to, že se mi propolis úplně nerozpustil, tak jsem si říkal, že převařením by se mohl rozpustit úplně :/

anonym

V alkoholu je rozpustný docela dobře, takže zahrátím nic moc nezískáš – stačí jej semo-tamo (1× denně) zamíchat, klidně jej můžeš nechat louhovat v temnu několik týdnů…
😉

Questman

Zatím klepu obden a už je tam tři týdny a právě nevím, jestli má cenu ještě čekat. Dělám to poprvé a bojím se abych to nezkazil :D

anonym

Tím, že ho tam necháš dýl, nic nezkazíš…