SanJay .

Jaký je rozdíl mezi impresionismem, expresionismem a naturalismem? Podle jakých rysů je poznám? (myslim obrazy)

DÍK.

Nejlepší odpověď
annas

Určitě jste se učili ve škole. Tyto umělecké směry se objevují v literatuře, ale i v umění. Naturalismus a impresionismus patří do 19. století, expresionismus do století 20. V odkazech najdete obrazy, takže uvidíte rozdíl.

--
Imprersionismus je subjektivní umělecký směr., který zachycuje dojem, vjem, a to tak, jak se objekt jeví v daném okamžiku, , když ho umělci pozorují svými smysly. Je to pravda „vteřiny“. Autoři
v dílech vyjadřují svou náladu, proměnlivost přírody atd. Prvním autorem by malířl Claude Monet, který rozpracoval myšlenky impresionismu – jeho obraz Imprese, který zobrazuje východ slunce.
http://www.xma­kabix.estranky­.cz/clanky/im­presionismus.html

Expresionismus vychází z myšlenky A. Schopenhauera „Svět je moje představa“. To znamená, že expresionismus odmítá vjemy z vnějšího světa, jak to činil impresionismus a naturalismus, ale zobrazuje umělcovy vnitřní představy, obraz jeho nitra.. Témata často nábožensko-mystická.
http://www.ume­ni.euweb.cz/?id=ex­presionismus

Naturalismus (natura) chce zachytit věrný obraz života, přiblížitíit se co nejvíce skutečnosti, objektivně fotografuje člověka i prostřčedí se všemi pěknými i ošklivými stránkami. Známější je víc z literatury.
http://www.kul­tura.cz/profil/13513-naturalismus/

Charakteristka směru vl. v. podle Teorie literatury od Karla Olivy.

Rozdíly poznáte ze stručné charakteristky, způsob provedení pak najdete v odkazech.

Další odpovědi
led

„Umenie má byť základom výchovy“ PLATÓN
Ak sa opýtame strýčka Google zjednodušene, zistíme, že vo výtvarnom umení (tieto smery jestvujú aj v literatúre, hudbe,… a nielen v umení, ale aj vo filozofii,…):
impresionizmus -
Dominantou obrazu je farba, zachytávali slnkom ožiarenú prírodu. Typické impresionistické obrazy sa poznajú podľa toho, že sú tvorené iba dotykmi štetca a predovšetkým jasné a žiarivé farby. http://refera­ty.aktuality.sk/im­presionizmus/re­ferat-25767
expresionizmus -
Vznikol ako protiklad impresionizmu a naturalizmu. Odmietol umenie zobrazujúce skutočnosť. Maliari vo svojich dielach zdôrazňujú subjektívny zážitok a vyjadrujú obavy nad osudom človeka. Charakteristické je stupňovanie dramatickosti farebným i tvarovým zveličovaním, ostrými farebnými kontrastmi a deformovanými kontúrami.
http://www.vyt­varnavychova.sk/u­melecke-smery/51-expresionizmus
naturalizmus -
výtvarný smer so snahou zobraziť skutočnosť bez idealizácie. Zveličoval detail.