Avatar uživatele
anonym

Čtvrtý rok pracuji u pásu,u kola,léčím si oba lokty,lékař tvrdí,že z přetížení,je to nemoc z povolání? Jak postupovat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? kropitko před 4244 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
slimaczek

Dobrý den. Samozřejmě by se mohlo jednat o nemoc z povolání. Nemoci z povolání nemusí předcházet pracovní úraz. Podnět k posouzení onemocnění, u něhož vzniklo podezření, že se jedná o nemoc z povolání, podává ošetřující lékař, nebo fyzická osoba trpící onemocněním. Posouzení onemocnění provádí
pracovně lékařské pracoviště se sídlem v územním obvodu střediska nemocí z povolání, v jehož územním obvodu se nachází pracoviště, na němž osoba trpící onemocněním vykonává práci v pracovněprávním nebo obdobném vztahu v době podání žádosti o uznání nemoci z povolání.
Seznam středisek nemocí z povolání, která uznávají nemoci z povolání je uveden ve vyhlášce MZd ČR č. 342/1997 Sb.
Podmínky vzniku onemocnění ověřuje krajská hygienická stanice, v jejímž správním území je pracoviště, na němž osoba trpící onemocněním vykonává nebo vykonávala práci v pracovněprávním nebo obdobném vztahu.
Postup by byl asi následovný: Můžete požádat ošetřujícího lékaře k tomu, aby podal podnět k posouzení nemoci z povolání, nebo tento podnět můžete podat sám u příslušného zdravotnického zařízení,dle seznamu vyhlášky 342/97 Sb. podle místa bydliště, nebo u místně příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví tedy hygienické stanice.
Na podkladě šetření orgánů hygienické stanice u zaměstnavatele a předchozích zaměstnavatelů, rozhodne pracovně lékařské pracoviště o uznání nebo neuznání nemoci z povolání. Pokud bude zdravotní poškození uznáno jako nemoc z povolání, náleží Vám odškodnění podle § 369 zákoníku práce, které je stejné jako odškodnění při pracovním úrazu.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony