Čtvrtý rok pracuji u pásu,u kola,léčím si oba lokty,lékař tvrdí,že z přetížení,je to nemoc z povolání? Jak postupovat?

Odpovědi
slimaczek

Dobrý den. Samozřejmě by se mohlo jednat o nemoc z povolání. Nemoci z povolání nemusí předcházet pracovní úraz. Podnět k posouzení onemocnění, u něhož vzniklo podezření, že se jedná o nemoc z povolání, podává ošetřující lékař, nebo fyzická osoba trpící onemocněním. Posouzení onemocnění provádí
pracovně lékařské pracoviště se sídlem v územním obvodu střediska nemocí z povolání, v jehož územním obvodu se nachází pracoviště, na němž osoba trpící onemocněním vykonává práci v pracovněprávním nebo obdobném vztahu v době podání žádosti o uznání nemoci z povolání.
Seznam středisek nemocí z povolání, která uznávají nemoci z povolání je uveden ve vyhlášce MZd ČR č. 342/1997 Sb.
Podmínky vzniku onemocnění ověřuje krajská hygienická stanice, v jejímž správním území je pracoviště, na němž osoba trpící onemocněním vykonává nebo vykonávala práci v pracovněprávním nebo obdobném vztahu.
Postup by byl asi následovný: Můžete požádat ošetřujícího lékaře k tomu, aby podal podnět k posouzení nemoci z povolání, nebo tento podnět můžete podat sám u příslušného zdravotnického zařízení,dle seznamu vyhlášky 342/97 Sb. podle místa bydliště, nebo u místně příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví tedy hygienické stanice.
Na podkladě šetření orgánů hygienické stanice u zaměstnavatele a předchozích zaměstnavatelů, rozhodne pracovně lékařské pracoviště o uznání nebo neuznání nemoci z povolání. Pokud bude zdravotní poškození uznáno jako nemoc z povolání, náleží Vám odškodnění podle § 369 zákoníku práce, které je stejné jako odškodnění při pracovním úrazu.