Anikitos

Čtete u všech knih úvod a doslov?

Pochopitelně pokud je kniha obsahuje, pokud knihu nečtete podruhé a pokud se jedná o úvod a doslov od vydavatelství a ne přímo od autora… Já pokud knihu čtu podruhé nebo i vícekrát, tak je většinou už nečtu.

Třeba někdy jsou úvody téměř tak dlouhé jako obsah samotného jádra knihy – to hl. tedy autorova část (když jde o menší knihy). Někdy jsou ty úvody, tak obsáhlé, popisné, nudné a zabíhají k takovým tématům, které už třeba ani nemají pranic společného s knihou ani autorem, že mám někdy chuť to celé přeskočit. Jindy jsou sice takové dodatky ke knize poutavé a zajímavé…

Ale snažím se vždycky přečíst celou knihu se vším všudy. :)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jak kdy, jak u čeho. Doslovy čtu jen tam, kde mne samotné dílo zaujme (doslov je doménou převážně beletrie a ta je bohužel na mém seznamu v oddělení „To si určitě přečtu, až budu mít čas“)-

Úvody při prvním čtení obvykle přeskakuji – pokud nejsou přímo od autora. Při repríze je už obvykle čtu, ale např. číst Čejkovy předmluvy k Hubáčkovým dílům je jen ztrátou času – čistá ideologie, nulová informační hodnota.

Knihy jsou peklo, které ničí můj život, spíše životní prostor. Jediné kterých dokážu bez cavyků zbavit jsou laciné detektivní paperbacky („Stalo se…“ apod.), jinak prostě knihy syslím, až nevím kam s nimi! (čas od času mne to donutí i ke kutilství, naposledy např. k sestrojení dalších polic ve sklepě apod.) Představa, že bych se zbavil třeba byť jen díla tak mizerného/zoufale nudného, jako „Dějiny VKS(b)“ mne prostě znechucuje.

A tak se na ně v knihovně vesele práší hned mezi Marxovým Kapitálem a Mein Kampfem od nejmenovaného autora – k nemalému podivu některých návštěv. (Především těch, co mě moc neznají – přál bych vám vidět ty xichty, když to zmerčí!) ;) :D :D

Další odpovědi
annas

Záleží na tom, zda jde o doslov vydavatele, nebo někdy doslov autora, v němž jsou uvedené např. poznámky o některých změnách.

Úvod také píše zpravidla někdo jiný než autor, , takže většinou nečtu, předem spíš až dodatečně.

Přečtu si předem předmluvu, pokud ji napsal autor.

Pokud si nepřečtu úvod nebo doslov předem, tak projdu, až jsem si přečetla celou knihu.

Kepler

V dobách, kdy jsem ještě četl knihy, jsem úvod i doslov četl. Pomohlo mi to lépe pochopit autora a jeho dílo. Pak ale byly takové knihy, které jsem nenávratně zavřel hned po několika stránkách. Naštěstí takové v mé knihovně už nejsou, daroval jsem je okresní knihovně. Třeba někomu jinému víc pásnou.

led

Zálaží od toho, kto tieto malé pridanie a s akým zámerom napísal.
Niekedy, ale vtedy to býva najčastejšie autorský úvod, ide o čiatateľové priblíženie sa samotnému deju, akoby ste kráčali cestou, alebo plávali riekou k miestu, času príbehu. Alebo ide o poďakovanie tým, čo „spoluzapríčinili“ vytvorenie diela.
Pokiaľ ide o akési „bla bla“ čo písal ktosi, kto si len chcel priložiť polienko a „prihriať sa na sláve Božej“, tak to radšej preskočím. Doslov tak isto. Prečítam si ich, až keď si utvorím svoj vlastný názor.

ivzez

Ne, úvod a doslov nečtu téměř nikdy.
Jenom někdy informace o autorovi.

led

Aliendrone, „brat, sestra v knihe“ ako by som parafrázovavala známe „brat v Kristu“ pre všetkých všetkých, ktorí holdujú čítaniu kníh.
Pre rovnaký problém, ktorý spomínate, som si vonku na záhrade vytvorila „trucovňu“, kde sú knihy, hlavne beletria, ale aj odborné, ktoré nepotrebujem mať vždy poruke „za každého počasia“. Niet nič krajšie, zahĺbiť sa do príbehu za „vrieskania“ vtákov, alebo „šumenia vetra a dažďa“, keď zvedavé Slnko nazerá spolu s vami do príbehov.