Pavel1212

Čtení při slabém světle

Kazí se oči, pokud čtu po tmě? Na internetu jsem hodněkrát četl, že je to blábol, ale moje babička vždycky, když mě uvidí číst po tmě, tak rožne (rozsvítí) světlo a dodá větu, že si kazím oči. Mám i teď věřit babským radám? Díky za odpověď 🙂
Doplňuji:
Dědo Loudo: Babička má 72 let a prý se odmítá učit na internetu…nebo takhle nám to alespoň řekla. 🙂

Nejlepší odpověď
BEAES

Nečti si v šeru, zkazíš si oči
Čtení v šeru nebo s baterkou pod peřinou nemusí rodiče svým dětem zakazovat. „Tímto způsobem si člověk zrak nezkazí, jen budou jeho oči dříve unavené. V zásadě je ale lepší číst při dobrém osvětlení a z vhodné vzdálenosti,“ říká oční lékařka Zora Dubská. Nevhodná poloha při čtení však škodí zádům, a proto bychom si měli ideálně číst pouze ustolu a ve správné pozici.

Zdroj: http://ona.id­nes.cz/zdravi­.aspx?r=zdravi&c=A051226­_101158_zdravi_ad

Další odpovědi
anonym

Takové bláboly mi taky říkali,dnes mám na čtení brýle.Heč.

Děda Louda

Babička nečte internet?
K doplnění: Nejde přeci ani o babičku, ani o internet, ale o čtení. Babičku ode mne, prosím, pozdravuj.

led

Keď čítate v tme? Nie nekazia sa oči – lebo nič nevidíte 🙂
Pri slabom svetle sa oči namáhajú viac, snažíte sa rozoznať farby a zostriť, rýchlo sa unavíte. Nerovnomerné slabe blikavé svetlo CRT TV, CRT monitor, úsporná žiarovka, žiarivka a iné podobné sú najškodlivejšie na oči. Oko sa snaží prispôsobiť rytmu blikania.
Ak pracujete „potme“ nechajte si aspoň malé svetlo, ktoré zmäkčí tú tmu. Potom aj oko si môže trochu oddýchnuť tzv.periférnym pohľadom