Marvan

Copyright na Youtube

Dobrý den,
Není mi jasná jedna věc… Na Youtube (nebo jakýkoliv jiný video hosting) téměř všechna videa mají zvukou stopu, která k videu originálně nepatří, tedy hudbu. Znamená to že všichni autoři mají zakoupená práva k těmto skladbám, které vkládají do svých video klipů a dále je šíří pomocí (Youtube)?

Nejlepší odpověď
GangstaHelper

Jistě, že ne. Závisí na stanovisku každého autora.

Video je jednoduchý způsob jak svoje dílo (tedy tu hudbu) může nechat autor zviditelnit.

Konkrétně na Youtube funguje systém, který rozpozná hudbu vloženou ve videu (a funguje to opravdu dobře, rozpozná to už pár minut po vložení). Dle domluvy (či nedomluvy) s vlastníkem práv na dílo pak naloží s videem z následujících možností:

  • Video zakáže (pokud je předmětem copyrightu i vizuální obsah)
  • U videa zakáže zvuk
  • Video zakáže v určitých zemích
  • K videu přidá reklamu, z které vydělá jak Youtube tak i autor copyrightovaného obsahu (taky někdy jen v určitých zemích)
  • Oznámí, že video obsahuje cizí dílo, ale že nebude nic ovlivněno (žádná reklama / blokace, autor souhlasí s použitím grátis).

A jak fungují ostatní weby? Asi tak, že vy si taky stahujete hudbu na černo přes internet, a někdo ji tam taky dal na vlastní nebezpečí. Takže to asi porušuje zákon.

Zdroj: zkušenost