Krejk

Copak mám dělat, když po mně učitel vyžaduje omluvenku od lékaře?

Mám psychické problémy a docházím k psychologovi a mám deprese a stavy sklíčenosti. Někdy nejsem schopen nikam jít, ani do školy, ani k psycholožce. Škola po mně vyžaduje omlouvání od lékaře. Jenomže chyba je v tom, že se vždy na další sezení objednává, a tak ani nemám jak zajít k psycholožce. I kdybych tam tedy došel, nemá mě jak příjmout.
Dodávám že obědnává jsem ale třeba za 14 dnů po tom co nejdu do školy. Omlouvání je do 3 dnů. Jinak psycholog myslím že v drtivé většině případů nemá sestru tak stejně je to u mě.

Nejlepší odpověď
annas

"Dle § 50 školského zákona omlouvá nepřítomnost žáka vždy jeho zákonný zástupce, a to do 3 kalendářních dnů od začátku nepřítomnosti (lze osobně, telefonicky nebo emailem).

Potvrzení od lékaře smí škola vyžadovat jen v případě, kdy je nepřítomnost delší než tři dny, a škola k tomu navíc má nějaký zvláštní důvod. Podrobněji se o tom zmiňuje metodický pokyn k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví, který vydalo ministerstvo školství už v roce 2002.

Lékař nemá povinnost omluvenku potvrdit. Je to na jeho dobré vůli" atd.

https://www.ro­dicevitani.cz/ro­dina-a-skola/prava-a-povinnosti/zene-vas-skola-omluvenku-k-lekari-pri-kratke-absenci-nema-pravo/

Možná má škola zvláštní důvod pro to, abyste doložil potvrzení od lékaře. Ale myslím si, že by učitel měl lékaři zavolat a požádat, aby vám návštěvu potvrdil. Záleží také na formulaci ve školním řadu.

Pokud je vám méně než 18 roků, měli by se vaši rodiče domluvit s třídním učitelem. Zřejmě vám učitel nedůvěřuje.

Je třeba to řešit individálně.

Další odpovědi
MichaelOffic

Krejku, za 1.Rozhodně se objednej a prostě tam jdi, i když tě ty stavy dostávají pryč od lidi. Ten psycholog tam je od toho, aby ti pomohl s těmito stavy pracovat a normálně žít.

Za 2. zároveň bez toho prostě tu omluvenku nedostaneš. Proč bys ji měl dostat, když tam nejdeš?

Za 3. Piš spisovně. Ne že bych se o to já osobně staral a chápu tě, ale zdejší lidi jsou prostě na to z nějakého důvodu vysazeni.

Arne1

Objednat (nikoliv „obědnat“) se můžeš i telefonicky, u některých lékařů i emailem. Navíc, k objednání stačí tam jít a počkat až vyjde ven sestra – lékařka totiž takovou administrativu jako objednávání pacientů nedělá.

Dochy

Domluv se se svým ošetřujícím lékařem, rodiči a školou na řešení. Očekával bych, pokud je to skutečně třeba, že lékař vystaví nějaký „generální pardon“ a ve škole domluvíte nějaký individuální přístup.

Mc Merkurion

… škola jedná naprosto správně, v životě to jinak nechodí …
… jinak, nevím, že by v drtivé většině neměl psycholog sestru, u nás ji maj a hlavně nechápu, co s tím má sestra společného …

annas

,
MichaelOffic,

škola není holubník Chodí k psychologovi, má na to právo, ale také povinnost. Řádně se omluvit.

Jde o omluvenku, to je třeba nějak řešit.