ƊƖȤȤƳ ƳƬ

Co je to Hippokratova přísaha? Zjednodušeně prosím.

Nejlepší odpověď
annas

Mohl jste využít našeptávaač, otázka se opakuje.

Hippokratovu přísahu skládají lékaři jako etický kodex pro své povolání.

Kompletní text, tak si vyberte to podstatné,. lépe jí prozumíte.

HIPOKRATOVA PŘÍSAHA

"Přísahám a volám Apollóna lékaře a Asképia a Hygieu a Panakín a všechny bohy a bohyně za svědky, že budu tuto smlouvu a přísahu dle svých možností a dle svého svědomí dodržovat.

Toho, kdo mě naučil umění lékařskému, budu si vážit, jako svých rodičů a budu ho ze svého zajištění podporovat. Když se dostane do nouze, dám mu ze svého, stejně jako i jeho potomkům dám a budou stejní jako moji bratři. Pokud znalosti tohoto umění (lékařského) zatouží, budu je vyučovat zdarma a bez smlouvy.

Seznámím své syny a syny svého učitele a všechny ustanovené a na lékařský mrav přísahající s předpisy, přednáškami a se všemi ostatními radami. Jinak však s nimi neseznámím nikoho dalšího.

Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku.

Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné. Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k abortu. Svůj život uchovám v čistotě a bohahojnosti, stejně tak i své lékařské umění.

Nebudu (lidské tělo) řezat, ani ty, co trpí kameny a tento zákrok přenechám mužům, kteří takovéto řemeslo provádějí. Do všech domů, kam vstoupím budu vstupovat ve prospěch nemocného, zbaven každého vědomého bezpráví a každého zlého činu. Zvláště se vystříhám pohlavního zneužití žen i mužů, svobodných i otroků."

Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co nesmí se sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti.

Když tuto přísahu dodržím a neporuším, nechť ve svém životě i ve svém umění skromně dopředu postoupím. Tak získám si vážnost všech lidí po všechny ty časy. Když ale zákazy přestoupím a přísahu poruším, nechť stane se pravý opak.

https://www.zby­nekmlcoch.cz/me­dicina/adminis­trativa/hipokra­tova-prisaha-kompletni-text

Další odpovědi
nyjono

Nechápu, že sem vložit otázku umíš a heslo Hipokratova přísaha do vyhledávače ne.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=hippokra­tova+p%C5%99%C­3%ADsaha&oq=Hip­pokr&aqs=chro­me.2.69i57j0l5­.5685j0j8&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

klumprt

Že bude doktor léčit lidi v souladu s tím, co se o tom naučil.

klumprt

nyjono

Nejmíň polovina otázek zde je takových. Já je beru jako test toho co si sám bez vyhledávače pamatuju. Googlovat pro jiného nebudu.

annas

Adf klumprt,

máte pravdu. Já si vyhledáváním upřesňuji některé informace,. navíc moje problémy s psaním …

Odkaz je často dostačující v daný okamžik, ale později už často zmizí.

Nejsem lékař, zhruba vím,. co přísaha obsahuje, ale když už vyhledám, ať si tazatel sám vybere, co mu vyhovuje.

Může přece přemýšlet, zřejmě nemá problém zněnío najít, ale snazší je přijíot kl hotovému.

annas

Adf klumprt,

máte pravdu. Já si vyhledáváním upřesňuji některé informace,. navíc moje problémy s psaním …

Odkaz je často dostačující v daný okamžik, ale později už často zmizí.

Nejsem lékař, zhruba vím,. co přísaha obsahuje, ale když už vyhledám, ať si tazatel sám vybere, co mu vyhovuje.

Může přece přemýšlet, zřejmě nemá problém zněnío najít, ale snazší je přijíot kl hotovému.