OptieX

Co způsobují neurotoxiny v insekticidu hmyzu konkrétně?

Domácí insektcidy, Tetramethrin, atd. Vím, že se jich nejde zeptat, ale co jim způsobí v těle? Létají pak divně, kroutí se, a umřou. Co jim to zhruba dělá chemicky?

RyuzakiKate: Jsem si to myslel, děkuju Ti kate, palec nahoru.

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Řekla bych, že blokují sodno-draselnou pumpu, stejně jako u nás.

Konkrétně tetramethrin působí jako modulátor sodíkových kanálů a zapříčiní rychlejší proudění iontů sodíku vedoucí k hyperaktivitě nervového systému, která poté vyústí v paralýzu či smrt.

Pokud jsi na tom s angličtinou v pohodě, tak si můžeš přečíst nějaké pěkné publikace:

https://archi­ve.epa.gov/pes­ticides/reregis­tration/web/pdf/t­etramethrin-red.pdf

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3765­036/

Případně použij klíčová slova k vyhledávání na Google Scholar.

Další odpovědi
Kepler

Ne každý insekticid je založen na neurotoxinech. V podstatě mohou fungovat jako nervově paralytické látky v bojových plynech jako tabun, sarin, soman, VX apod. Blokují přenos nervových vzruchů za pomoci acetylcholinu. Výsledkem jsou křeče a ochrnutí.