annas

Co způsobuje, že se z české hory Boreč v zimě kouří?

Jde o nějaké tajemnství?

Nejlepší odpověď
rynek878

Je-li leden, musíme být na Boreči
Nenápadnému Boreči chybějí čtyři metry do půl páté stovky. Avšak nenavštivte ho, když se tam kouří z ventarol… To ovšem hlavně v mrazivé zimě. Z Řezné Lhoty vede na vrcholek 3km naučná stezka. Nápadné jsou lomené kmeny bříz bradavičnatých. Páry se ze země jen hrnou. Odborníci hovoří o ventarolách, které jsou vyústěním puklinového systému uvnitř znělcového kopce a vzduch dosahuje až 16 °C. Sníh na inkriminovaném místě taje, keře bělají námrazou. Položíte-li tam ruku, při silném mrazu ucítíte jemné hlubinné teplo. Zvláštní prostředí je rájem pro vzácnou květenu. Mimo lomikameny, koniklece, mechy vyniká právě v zimě tajemná játrovka…

Zdroj: http://in.ihned­.cz/c1-19337020-zeme-sopek-a-baji-ceske-stredohori

Další odpovědi
hanulka11

Boreč

Číst o Borči a prohlížet si fotografie kouřící hory je jedna věc, ale vidět pozoruhodný přírodní úkaz svýma očima a pocítit teplo zemského nitra na vlastní kůži, skýtá úplně jiný zážitek.

Kolem Borče jsme procházeli v minulosti nejednou, bylo to však vždy v létě, kdy hora spí a chystá se na zimní představení. Chodit nahoru bylo tedy zbytečné. Teprve letos jsme se konečně odhodlali, počkali na mrazivou předpověď počasí a nočním rychlíkem vyrazili.

Efekt kouře je na Borči patrný při zhruba minus deseti stupních. Vzhledem k tomu, že onen kouř vytváří ochlazená a zkondenzovaná vzdušná vlhkost, tedy totéž, co kouř od pusy, je žádoucí, aby byl okolní prochlazený vzduch suchý.

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/ig­cechy.asp?c=A101229_­130955_igcechy_tom

venkovan

V pekle zas mají zabíječku, vaří vodu na prase a lidi na hoře si vymýšlí nějaké vědecké zdůvodnění proč se z kopce kouří.
Jestli nevěříte, tak tam zejděte, vemte si sebou ale svoji itrničku aby čerti necítili pach člověka, jitrničku položte nad otvor ze kterého uniká pára (musí ležet mezi člověkem a čerty aby se náš pach přehlušil) a potom nad ní chvíli čuchejte. A nevěřím že byste od země tu zabíječkovou vůni necítila.