Ivetka303

Co znamenají zkratky u objektivů

Například
AF-S
AF-S VR
G AF-S
G AF DX
IF -ED AF DX apod?

Díky moc

Nejlepší odpověď
blesk26

AF je autofocus, tedy automatické ostření

AF-S značí autofocus – single, tedy, že se hodí na fotografování statických objektů, které se nepohybují (nepřeostřuje kontinuálně)

VR značí vibration reduction, nějakým způsobem řešené uchycení optiky v objektivu, aby se předešlo rozmazání fotky pohybem. Nikon uvádí, že tato funkce umožní fotografovat ve zhoršených podmínkách až o několik kroků delším časem.

G si nejsem jistý, ale mělo by to znamenat, že objektiv předává tělu informaci o vzdálenosti objektu. Cituji „To umožňuje pokroková řešení jako měření expozice 3D Matrix Metering nebo 3D multisenzorem vyvažovaný doplňkový záblesk.“

DX jsou určeny pro snímač o rozměrech 24 × 16 mm (přibližně), který se používá v jednookých zrcadlovkách Nikon řady D: např. Nikon D80, Nikon D60, Nikon D300 a další.

IF- Internal Focus (Vnitřní ostření) – u objektivů, které jsou vybaveny takzvaným vnitřním ostřením se veškerý pohyb děje pouze uvnitř objektivu a délka tubusu tak zůstává stále stejná.

Sklo ED (Extra-low Dispersion) s extrémně nízkým rozptylem světla, které se používá v teleobjektivech a teleobjektivech se zoomem, poskytuje dobrou ostrost obrazu a schopnost korekce barev díky minimalizaci chromatické aberace.

Něco bylo z mé hlavy, něco vykopírováno ze zdroje, doporučuji pročíst.

Zdroj: http://www.fo­toradce.cz/vy­birame-objektiv-3-rozumime-pojmum-a-znaceni-objektivu-nikon-clanekid381