Putin

Co znamenají jednotlivá čísla na puškohledu?

Mám puškohled 3–9×40. Vím, že je to násobek přiblížení, ale co je to jednotlivě nevím:) Za reakce díky.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že 3–9 je přiblížení, 40 je průměr čočky puškohledu.

Další odpovědi
gecco

3–9 … přiblížení
40 … průměr objektivu (čočky)

setapouch

Uplne presne prvni cislo (sada cisel), tj. to pred x udava zvetseni, druhe cislo (za x) udava prumer vystupni pupily.

Emefej

3–9 zvětšení, 40 průměr vstupní čočky v mm.

gecco

Setapouch → vstupní…
😉

setapouch

gecco: skutečně výstupní :) Viz např. nejoblíběnější myslivecký dalekohled 7×50 – 50 mm je cca průměr té strany, do které nekoukáš.

gecco

Setapouch:
😉
Skutečně vstupní – to je ta, do které nekoukáš – ale vstupuje do ní světlo…

setapouch

Nevím proč (s fyzikou bys mě zašlapal do země :) ), ale u dalekohledu se skutečně říká výstupní pupila :)

setapouch

Toliko praxe, ale viz např. počet výsledků Googlu.

Emefej

Tak tak. Vsupní pupila je vpředu, do výstupní koukáš.