hoang.hana

Co znamenají a odkud se vzaly písmena označující kvantová čísla?

Nevíte, co znamenají a odkud se vzaly písmena v kvantových číslech, přesněji n, l a s? Nepište mi, že mám zkoušet google, už jsem to zkoušela.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ještě ti tam chybí „m“ – magnetické kvantové číslo. Co znamenají, najdeš zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kvantov%C3%A9_%C­4%8D%C3%ADslo
Jejich označení právě těmito písmeny jim pravděpodobně dali kvantoví fyzici – objevitelé.

Další odpovědi
Kelt

Když to není na google, najdeš to v každé lepší učebnice chemie, kde se pojednává o elektronové stavbě atomu. Hlavní kvantové číslo n, na to je myslím dokonce vzorec, kde se to n vyskytuje. Přirozená čísla jsou značena N, proto malé n. Určují vzdálenost od jádra. Vedlejší kvantové číslo je l, nabývá hodnoty od 0 do (l-1), ale značí se raději písmeny s kulové pro l´= 0, p pro l ´= 1, d pro l = 2 a f pro l = 3 . O dalších nevím. V magnetické poli se štěpí a pak jsou další čísla, od záporného l po kladné l včetně nuly . Těmito třemi čísly je určen orbit a v každém mohou být dva elektrony, které se liší spinem. Spin se značí s a má hodnotu 1/2 kladný a záporný. Původ bude asi v anglickém označení,