Avatar uživatele
Retko

Co znamená zadlužení země?

Casto se rika, ze zeme je zadluzena apod. Co to znamena z ekonomickeho hlediska. A tim myslim nejen dusledky, ale i smysl, cili co to vubec je.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, fortin před 4310 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hem

Státy si půjčují stejně jako jednotlivci, ne-li více (v absolutních částkách samozřejmě ano). Půjčují si státy navzájem, státům půjčují i banky (např. Světová banka). Dluhy "řeší" sociální politiku, rozdíl mezi vývozem a dovozem, rozvoj infrastruktury, ekonomické krize.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kenyrts

Státní dluh je celkové zadlužení vlády (centrální či federální).

Veřejný dluh je celkové zadlužení vlády a nižších správních celků (krajů a obcí).

Jelikož správní organizace reprezentují lid dané země, lze státní dluh považovat zároveň za dluh jednotlivých daňových poplatníků.

Státní dluh se dělí za prvé podle toho, kdo je věřitelem státu. Podle toho se rozlišuje vnitřní (věřitelé občané státu či právnické osoby v něm registrované) a vnější zadlužení (zahraniční subjekty). Vláda si půjčuje obvykle emisním financováním (vydáváním obligací a dalších cenných papírů). Dalším způsobem pro méně bohaté země je možnost půjčovat si od obchodních bank nebo nadnárodních institucí (např. Evropská či Světová banka).

Dalším běžným dělením druhů státních dluhů je jejich doba splatnosti. Dělí se je na krátkodobé (do jednoho roku), střednědobé (do tří let) a dlouhodobé (nad tři roky). Toto dělení se může však časovými intervaly lišit.

čerpáno,viz link:

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/S t%C3%A1tn%C3%AD_dluh

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání