Co znamená v „rómštině“ výraz „dyk“? Dík … za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Ondra převzal vysvětlení ze stránky http://www.ro­dina.cz/nazor14816591­.htm
jako jeden z názorů, i když není ověřený.

Romové toto slovo často používají jako nadbytečné ve významu částice, jakéhosi zdůraznění, česky „vždyť“. Takto je význam výrazu „dyk“ (zkráceného vždyť) zachycený i ve slovníku. Příklady tomu odpovídají.

Dyk já nevim co chci… …dyk já to nakonec myslím dobře… dyk vám říkám …

Doplňuji:
Dyk se užívá nejen jako vždyť, nebo ve významu hele – poukzauje na něco. . V uvedeném kontextu se" Čau", nehodí.

Kontext – nepřekládám more
Dyk more – jídlo – hele, jídlo; dyk more – sociálka – hele, vždyť sociálka
Dyk, koukněte, teď mi sežral jízdenku.
„Erža, dyk naše děcko je mrtvé!

Je možné najít význam podle kontextu n stránkách:.
Dyk more, jídlo. Blog – Jan Zíma (blog.iDNES.cz)
Dyk more! Sociálka! | Ostrava-Online.cz
Vtipy o cikánech – vtipy o cigánech, vtipy o Romech …

atd.

Další odpovědi
ondra07

To je zřejmě nějaký pozdrav, používají ho myslím takto: „dyk more“ to znamená čau chlape.. :)
Ale nevím, neumím jejich jazyk.. a umět nechci

annas

Jak jsem uvedla, dyk = ´dikh opravdu není čau. Znamená dle kotnextu -vždyť – hele – koukej – dívej se.

Ještě další odkaz.

http://video.id­nes.cz/?c=A1402­11_100027_doma­ci_jj&idvideo=V140213_13­1944_tv-zpravy_nov

Kdo nechce znát význam, ověřit si jej, , je zbytečné něco vysvětlovat:-))