Tizh19

Co znamená totalitářství?

Odpovědi
NikkiHeat

v podstatě každý systém který využívá manipulace, vštěpování a propagandu…no v podstatě každý systém který tu dosud byl a je…jen to některé lépe maskují )))

anonym

… směřování k totalitě, prosazování totaliního systému…

MK44

Totalitářstvím bych nazval snahu jednotlivce, skupiny, „elity“, „mafie“, vrstvy kompletně (totálně, zcela) ovládnout skupinu lidí, národ, stát. Tedy ovládat je

  • mocensky (ozbrojenými složkami, zneužitím policie, apod.),
  • ekonomicky (ovládat všechny výrobní prostředky, hospodářské zdroje),
  • právně (zavedení nerovnosti a privilegií do zákonů, manipulace soudy)
  • a ideologicky (nějakým náboženstvím, naukou – v historii: církevní křesťanství, nacistické rasové teorie, sovětský marxismus-leninismus; dnes: íránský nebo saúdský islám, ideologie rodu Kimů v Sev. Koreji apod. Jiné názory bývají zakazovány a trestány.)

Blízské pojmy jsou: diktatura, despocie, autoritářství apod.