lolll

co znamená tento výrok?

co prosím znamená : nalijme si čistého vína? synonymum? předem děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Nalít čistého vína = říct pravdu., být vždy upřímný, říkat to, co si myslím, nelhat, nezkreslovat situaci atd. .

Vychází přeneseně z latinského citátu, který má původ v řečtině: „Ve víně je pravda, ve vodě zdraví = In vino veritas, in aqua sanitas“.

Souvisí s řeckou bájí o Dionýsovi.

"Dionýsos na svých cestách – převlečen za obyčejného pocestného – jednou navštívil i sedláka jménem Ikarios. Byl to dobrák a tak pocestného co nejlépe pohostil vším, co měl, a Dionýsos se mu odvděčil – věnoval mu sazenici vinné révy. Ikarios však tento dar později zaplatil životem, neboť opil kvašenou šťávou z hroznů pastýře, kteří mysleli, že je chce otrávit, a zabili ho. Díky této příhodě se víno stalo známým a rozšířilo se do celého světa.

Lahodná chuť vína, jeho opojné účinky otevíraly každému srdce a napravovaly charakter, nikdo se najednou neskrýval za falešná slova, nikdo příliš nepřemýšlel. Všichni říkali, co jim slina na jazyk přinesla. Ve víně je pravda, říkávali tedy staří Řekové, in vino veritas, opakovali po nich Římané a opakovali to další a další generace a platí to i v dnešní době."

http://druido­va.mysteria.cz/MIS­TA_SILY/Melnik/MEL­NIK.htm

Další odpovědi
anonym

Nebudeme si lhát jen férové jednání,prosím.

Nevíteto?

Řekneme si (o tom) pravdu 🙂