sisinec123

Co znamená tenhle citát?

„Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.“

Nejlepší odpověď
annas

Snad víte, že jde o citáty z Orwellova románu 1984, románu z dyspotického světa. Pokud jste nečetla, těžko pochopíte.

Svět definují slogany Orwellovy Strany: Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Jde o slogany anglické Socialistické strany ( „Ingsoc“) v Oceánii.

Cílem Ingsoc je dosáhnout absolutní kontrolu nad lidmi a nad jejich myšlením.

Jedním z hlavních myšlenek programů strany bylo takzvané „dvojí myšlení“. To znamená přijímat současně dva vzájemně si odporující názory za správné, často v odlišných společenských kontextech.

„Válka je mír“ a „svoboda je otroctví“ jsou dobrým příkladem dvojího myšlení. Ačkoli protichůdné, jsou oba přijaty současně jako správné.

To znamená, že i když Oceanie je v neustálém válečném stavu, lidé se chovají stejně, jako když je mír, a proto mohou snadno „přepínat“ z jedněch emocí na druhé v souladu s tím, co Strana po nich chce.

„Svoboda je otroctví“ také působí jako podvědomé odrazování každého, kdo by mohl zvážit hledat svobodu jinde.

Poslední část sloganu „Nevědomost je síla“ nabádá lidi, aby přijali jako fakt všechno, co jim Strana říká, a to bez použití racionálního myšlení. Věřit a nikdy nepochybovat!

Podle anglického zdroje

http://humansa­refree.com/2013/01­/what-means-war-is-peace-freedom-is.html

Například, i když je neustálý nedostatek něčeho a lidé musí vynaložit úsilí, aby to sehnali, jsou přesvědčeni o tom, že je ve skutečnosti všeho dostatek, protože slyší každý den, že jde o přechodný stav, třeba kvůli dopravě.

Další odpovědi
quentos

To bohužel nelze plně pochopit, dokud si nepřečtete knihu, z níž pochází. Stojí to za to, ne nadarmo je „1984“ považována za knihu století.
Jde o heslo Strany, která ovládá svět pomocí nesvobody, strachu a nenávisti.