metro

Co znamená „sudo rm -rf“?

Nejlepší odpověď
anonym

podrobněji:

„sudo“ (substitute user do) cokoliv následuje za tímto příkazem bude provedeno s vyšším stupněm oprávnění (obvykle je to doprovázeno výzvou k zadání uživatelského hesla a daný uživatel musí být současně správcem), běžný uživatel tento příkaz obvykle k dispozici nemá

„rm“ (remove) je obecný příkaz pro výmaz souboru či adresáře

„-r“ parametr (recursive) říká, že se má vymazat nejen požadovaná složka/soubor ale i veškerý její obsah a podsložky, pokud existují

„-f“ parametr (force, donutit) zase říká, že se příkaz nemá zbytečně na nic ptát a má výmaz prostě provést (všechny případné otázky typu „opravdu chcete odstranit obsah složky XYZ“ se tímto parametrem přeskočí a předpokládá se kladná odpověď)

celé dohromady to tedy vymaže bez dotazů aktuální složku a veškerý její obsah. Pokud příkaz zadáš v kořenové složce může to mít docela vážné následky, pokud jej zadáš třeba v nějaké prázdné složce, nic vážného se nestane a zmizí jenom ta jedna prázdná složka.

Další odpovědi
Justin1

To je linuxový příkaz, kterým se snadno zničí nějaký adresář i se všemi podadresáři. Příkaz dostává administrátorské oprávnění, takže může zničit i samotný operační systém, a neptá se uživatele, jestli chce smazat to a to, ať je to jakkoli důležité. Po provedení tohoto příkazu může být počítač nepoužitelný.

Je to nebezpečný příkaz s nevratnými následky, pozor na něj. Použít bys ho měl jen tehdy, pokud tím sám sobě ani nikomu jinému neuškodíš.

Dochy

https://linux­.die.net/man/1/rm
https://linux­.die.net/man/8/s­udo

Jinak nejspíš přesně jak píše Justin