SadBoy0

Co znamená „Strach lže, a ty mu věříš“?

Jednou mi někdo napsal ,,Strach lže a ty mu věříš" do teď nevím co tím bylo myšleno. :/

Nejlepší odpověď
annas

Slova „Strach lže, a ty mu věříš", napsal Friedrich Nietzsche

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/5208-friedrich-nietzsche-strach-lze-a-ty-mu-veris/

Podobné přísloví Strach má velké oči.

Citát il přísloví znamenají,, že si člověk i obvykle ve své fantazii , obrazotvornosti, myšlenkách představuje „něco“ jako důvod svého strachu daleko děsivější, než jak to ve skutečnosti doopravdy je.

Vidí něco hůř, než to opravdu je., přehání, zeveličuje., i když se dotyčný přesvědčí, zjistí, že tto tak není. Strach zmizí.

Doplnění. Už jsem někde psala, že byl ošklivý podzimní deštivý večer, nikde ani živáčka, navíc v ulici nesvítilo světlo. Šla jsem domů, ale bála jsem se vstoupit do tmavé ulice, na jejíž jedné straně byla zahrada. Převislé větve stromů, které se skláněly do ulice, vypadaly jako stojící lidé. Úvaha – na koho v takové slotě čekají?

Po dlouhé době nic nezbývalo, abych do ulice vešla.

Celou cestu jsem utíkala a otáčela se, zda za mnou nikdo nejde. Když jsem došla k „děsivému“ místu, uklidnila jsem se. Nikdo mě nechtěl přepadnout, jen neznámé stíny stromů mě vyděsily.

V hlavě jsem si vytvořila nepravdivou informaci, vše se mně zdálo ve tmě hroší, než bylo.

Další odpovědi
marci1

Když se člověk bojí, nehledá pravdu, ale pomoc a únik. Strach rozum a zdravý úsudek zatemňují. 🙂

jirka F

Že kvůli tomu aby se člověk stal spokojený nebo štastný.Musí přemoci i strach který mu akorát někdy nalhává nebo bere životní příležitost.Tím že na to nemá,že to nezvládne,že když do toho půjde tak se něco hrozného stane.....Všechny ty věty jsou někdy lež.A člověk tomu ještě věří.Tak asi takhle by se to dalo vysvětlit.

ivzez

Strach člověku brání uvědomit si všechny souvislosti.
Člověk se cítí ohrožen a podle toho jedná.

Kdyby nebylo strachu, měl by čas si vše promyslet
a jednat na základě rozumné úvahy.