Frogman

Co znamená spojení „třaskavý dokument“?

Je to něco ve smyslu „žhavý“ nebo „nesmírně důležitý dokument“?

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě jde o přenesený význam, který se používá v oblasti kultury či politiky.

Třaskavý = výbušný", může být i důležitý, ale důležitý dokument nemusí být třaskavý. Spíš vyvolává nevoli, protože vyslovuje opačné stanovisko (kde je pravda), způsobuje problémy, často vyvolává spory.
 ,

Např. Třaskavý dokument o „Srpnu 68“

„Ruský dokument uvádějící, že invaze vojsk Varšavské smlouvy byla zákrokem proti chystanému převratu, který mělo na svědomí NATO a bývalí esesáci a fašisté, vyvolal mohutnou kritiku ze strany odborníků i českých“. atd.

https://zpravy­.tiscali.cz/na-kontroverzni-dokument-o-srpnu-68-se-nepodivame-rusko-stoplo-jeho-prodej-253669

Nebo „třaskavý dokumen“ z nedávné doby – spor o obnovu židovského hřbitova v Prostějově.

" Tento dokument ukazuje, jakým zvráceným způsobem lidé kolem petičního výboru o projektu rehabilitace hřbitova uvažují. Vůbec nechápou, jaký význam má pro českou a zahraniční židovskou komunitu" atd.

Michal Šverdík
http://olomou­c.idnes.cz/zi­dovsky-hrbitov-prostejov-rehabilitace-protesty-petice-vizualizace-1mz-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170127­_2301897_olomouc-zpravy_stk

Další odpovědi
Kepler

Domnívám se. že jde o utajovaný dokument, jehož odhalení by způsobilo dalekosáhlé následky. Třeba, že jsou důkazy o existenci emzáků. Nebo že Trump požádal před volbami Putina, aby mu je pomohl vyhrát. Výměnou za něco.

hapiky

Mohou to být také důkazy zkorumpovaných politiků