dust8

Co znamená sousloví „zástupci majority“?

Nejlepší odpověď
annas

Vložím původ slov

"majorita ‘většina’, majoritní. Z lat. maioritās tv. od maior ‘větší’ (viz :major).

major ‘vyšší důstojník’, majorka, majorský. Přes něm. Major ze španělského mayor tv.a to z latinského maior ‘větší"

Opakem je minorita
minorita 1 německé . Minorität, francouzské, minorité angliické , minority ap. ze střeolatinského minoritas od latinského minor ‘menší’, 2. stupně od parvus ‘malý’.

minorita 2 je homonymum .
‘františkán, člen řádu menších bratří’, minoritský. Od latinského frātrēs
minōrēs ‘menší bratří’ (jedna ze tří větví františkánského řádu) od minor
‘menší, skromnější, nepatrnější "
Jiří Rejzek Etymologický slovník’

--
Z toho plyne, že zástupci majority jsou většinového zastoupení, mají třeba většinu hlasů při rozhodování, větší podíl v některé obchodní či jiné společností.

Určitě jste slyšel, že existuje majoritní (většinový) volební systém a systém poměrný (proproční).

Nebo často se používá, v právu, že to, co se děje, je někdy nepředvídatelné, je to tedy "vis maior = vyšší moc.

Kdysí se u běžných jedinců používalo, že je to „vůle boží“.

Dnes jsem to slyšela v souvislosti s koronavirem.

Další odpovědi
anonym

Zástupce většiny, většinového podílu. Opakem je minorita (menšina). Jedná se mimojiné o knižnější výraz.

Rokio

annas: Promiň, že jsem ti nedal palec. Odpověď uživatele Instituteur je krátká a výstižná. Tvoje je až příliš obsáhlá. Jsem jenom k tobě upřímný a nemyslím to zle.

annas

Není třeba se omlouvat.