Avatar uživatele
dust8

Co znamená sousloví „zástupci majority“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, paul1, anonym před 1345 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vložím původ slov

"majorita ‘většina’, majoritní. Z lat. maioritās tv. od maior ‘větší’ (viz :major).

major ‘vyšší důstojník’, majorka, majorský. Přes něm. Major ze španělského mayor tv.a to z latinského maior ‘větší"

Opakem je minorita
minorita 1 německé . Minorität, francouzské, minorité angliické , minority ap. ze střeolatinského minoritas od latinského minor ‘menší’, 2. stupně od parvus ‘malý’.

minorita 2 je homonymum .
‘františkán, člen řádu menších bratří’, minoritský. Od latinského frātrēs
minōrēs ‘menší bratří’ (jedna ze tří větví františkánského řádu) od minor
‘menší, skromnější, nepatrnější "
Jiří Rejzek Etymologický slovník’

--
Z toho plyne, že zástupci majority jsou většinového zastoupení, mají třeba většinu hlasů při rozhodování, větší podíl v některé obchodní či jiné společností.

Určitě jste slyšel, že existuje majoritní (většinový) volební systém a systém poměrný (proproční).

Nebo často se používá, v právu, že to, co se děje, je někdy nepředvídatelné, je to tedy "vis maior = vyšší moc.

Kdysí se u běžných jedinců používalo, že je to „vůle boží“.

Dnes jsem to slyšela v souvislosti s koronavirem.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?dust8 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Zástupce většiny, většinového podílu. Opakem je minorita (menšina). Jedná se mimojiné o knižnější výraz.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rokio

annas: Promiň, že jsem ti nedal palec. Odpověď uživatele Instituteur je krátká a výstižná. Tvoje je až příliš obsáhlá. Jsem jenom k tobě upřímný a nemyslím to zle.

před 1345 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Není třeba se omlouvat.

před 1345 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek