Kelt

Co znamená slovo „sakra“?

Vzpomínám, že můj dědeček často používal slovo sakra. Jaký to má původ a co to vlastně znamená? Je sakrální čakra v nějaké souvislosti? Děkuji.

Nejlepší odpověď
marci1

„Údajně je toto slovo jazykově odvozeno od příbuzného slova „sakrální“, jehož jedním z významů je podle slovníku cizích slov – bohoslužebný, svatý. Jinak řečeno, slovem „sakra“, kterým naznačujeme, že se nám něco nepovedlo, že nastal problém, vlastně vzýváme všechny svaté, aby nám pomohli. A nevědomě se tím napojujeme na zatemněné náboženské systémy, zejména na temné systémy za světovým křesťanstvím. Používání slova „sakra“ má proto podobný význam a napojuje nás na tytéž energie, jako zvolání Ježíši Kriste, Kriste Pane, Panno Maria, Proboha, Bože pomoz mi, a další podobná rčení.“ 🙂

Více zde: http://www.no­vaduchovnices­ta.cz/komunika­ce-na-ndc-v/pro-cely-svetelny-vyvoj-je-dulezite-zbavovat-se-vseho-temneho/

Další odpovědi
led

V našich končinách by som to považovala za pozostatok francúzskych vojsk z čias 30-ročnej vojny, prípadne Napoleonových armád.
„sacrebleu“ /foneticky ´sakrblé´/ vyjadrenie pocitu v zmysle nečakaného priešvihu, či nerozhodnosti vyriešiť nečakaný problém

Mapel

Je to určitá nadávka, když se něco nepovede, nebo když je něco složité.
Sakra to bude problém to spravit. Vyjadřuje určitý budoucí problém. Se sakrálním by to nemělo mít souvislost.

anonym

Něco se mi nepovedlo,zou­falost,zhřeše­ní,překvapení,ne­jistota,sakra to je tvrdý oříšek.

MK44

Zřejmě to pochází z latinského sacer, sacra, sacrum tedy svatý,á,é, zasvěcený božstvu. V antice jak dobrému tak i podsvětnímu či zlému, v křesťanské éře zpravidla automaticky dobrému pánubohu. Srov. odvozená slova sakrální, sakristie, sacerdos (kněz), sacramentum (přísaha před bohem). Přechází do pozdějších jazyků. Např. francouzské sacre-dieu svatý Bože! nebo sacre-bleu (viz kolegyně led). V češtině může mít slovo sakra vztah k nějakému latinskému zvolání jako „svatá dobroto!“. Podle situace může znamenat v rozzlobení „k čertu“, při obdivu vystupňování „To je sakra dobrý!“ apod. Klejeme i jinými výrazy, které jsme zdědili z dřívějších dob a z jiných jazyků. Například „krucifix!“ nebo „hergot!“.

Luxx

znamená to něco jako do pr**le.. taky slovo sakra používám často, nevidím na něm nic zvláštního

anonym

Sakra je citoslovce, užívá se i sloveso sakrovat. Vzniklo ze slova sakrament mnoha tabuovými obměnami jako sakryš, safra, sakraholt apod. To je tvar od staršího sakrament – ‘svátost, z latinského . sacramentum,, tvar od lat. sacer ‘posvátný, svatý’,.

Sakra – jednak zaklení, jednak jakýsi údiv.

Ještě nikdo neodpověděl na další část otázky. – sakrální.

Sakrální = bederní, oblast křížové kosti. – v lékařství, stejně sakrální čakra – něco posvátného jako kříž. – posvátná sexualita. Vztah ke slovu sakra – svatý, posvátný.

Podle netu

cynique

led: To je ale lingvistická ohavnost, ten „priešvih“, sakra! 🙂

led

Z čerešne dolu a hajde domov, ak nechceš mať priešvih s jazykom slovenským…
Výraz ´priešvih´ sa na Slovensku bežne používa

cochee

led a prosím, „průser“ je slovensky „prieser“, nebo špatně odvozuju? Neber to ale prosím jako sarkazmus, myslím dotaz vážně.