Co znamena slovo kontraindikace?

Nejlepší odpověď
annas

Citace z lékařského slovníku:

Kontraindikace – jakýkoliv stav pacienta, který znemožňuje zakazuje provedení určitého léčebného nebo diagnostického výkonu včetně podání určitých léků. Řada chirurgických výkonů je např. kontraindikována při akutním infarktu myokardu. Většina léků má své k. je zakázáno podání penicilinu při alergii na tento lék, mnoho léků je kontraindikováno v těhotenství či při kojení. Podobně jako indikace jsou k. absolutní ty nelze překročit a relativní, převažuje-li léčebný účinek jednoznačně nad záporným působením – např. záchrana života kontra-;

Zdroj: http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/kontraindi­kace

Další odpovědi
1popelka1

závažné příčiny vylučující použití určitého léku, určitého způsobu léčby nebo nějakého lékařského výkonu.
Doplňuji:
např. typické pro období těhotenství

Zdroj: tištěná encyklopedie

rynek878

okolnost nebo stav pacienta vylučující některé léčebné postupy, výkony, užívání některých léků

Zdroj: http://www.slovnik-cizich-slov.net/kontra­indikace/

annas

Okopírovala jsem text ze slovníku, ale chybí v něm někde čárky. Text jsem opravovala, ale mezitím dostala bod, takže změna se nepromítla.