loruen

Co znamená slovo jebavý?

Někdo má takové příjmení.

Nejlepší odpověď
annas

Příd. jméno jebavý je odvozené od slvovesa jebat, a to příponou -vý,od základu jeba- = jeba-vý.

Význam příd. jména – schopnost , náchylnost k něčemu, co vyjadřuje sloveso základové. Takže významy si zkuste odvodit.

Od něj pak i příjmení Jebavý – člověk měl některou z uvedených významů sloves, tedy určitou vlastnost.

Jebat – výrarz nespisovný, vulgární.

  1. voj. kárat podřízeného, „zjebat“ ho.
  2. mít pohlavní styk, původní význam, dnes již méně častý.
  3. základ různých siláckých odvozenin bez ohledu na vztah k původnímu významu – jebnout, dojebat, projebat atd.
  4. jebat na někoho – nejevit zájem, kašlat na něho
  5. jebat do někoho – obtěžovat slovně, prudit
  6. jebe mu – je blázen

--
Ve staré češtině se užívalo jako silácké slovo , náhradou za jiné vulgární – jebte se mi z řeky – vypadněte odtud apod.

Jinak původ je třeba hledat u Jihoslovanů. Odtud se pojmenování rozšiřilo i u nás vlivem C. a K. rakouské armády.
V německé armádě, se používá dodnes výraz „jemandem ficken.“

Podle SNČ, Kolektiv autorů, 2009

Další odpovědi
johana 56

Jebavý (šťáravý) – vulgární, hanlivý výraz, používaný ve slovenštině.
Jebať, vyjebať (obabrať) – ve smyslu ošidit, oklamat, nebo také (sprostě) uspokojit sexuální potřebu …
Jebák (nolák), choulostivé, citlivé, nepříjemné a citlivé místo…

marci1

Význam: ze slovesa jebat = původně drbat, česat, plísnit, tlouci; zhruběle souložit. 🙂
Zdroj : Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Dismas

Řekl bych, že je to někdo, kdo má rád sex.

štamgast

Může to být ze dvou věcí:

  1. Někdo, kdo rád provozuje sex.
  2. Někdo, kdo má na obličeji akné (uhry, nebo taky jebáky)