Kelt

Co znamená slovo diva? Má to něco společného s dívkou?

Chápu, že označení diva se používá pro operní pěvkyni,ale nevím proč. Hledám souvislost. Dívka, děva, děvka myšleno ne hanlivě. Dále div a pod. A jak se označuje operní zpěvák? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Zatímco slovo diva má původ „božský“, je tedy něco úžasného, zázračného, ta, která září. U děvy, dívky i děvky je to jinak.

"Diva – italský. diva ‘božská’ z lat. dīva tv. od dīvus ‘božský’.

Původ souvisí se slovem div = něco neobyčejného, až zázračného.

"Pro psl. *divъ lze vyjít z ie. *deiu̯os (, které je v lit. diẽvas ‘bůh’, lat. dīvus ‘božský’, sti. dēvá ‘bůh’,) od ie. *dei- ‘zářit’

Významový posun ‘bůh, božský’→‘úžas(ný),záz­rak’"
-----
"děva, děvče, děvečka, děvenka. Všesl. (většinou však zast. a nář.) -p. dziewa, r. déva, stsl. děva.

Psl. *děva je od ie. *dhē- ‘kojit, sát’, tedy asi ‘kojící, schopná kojit’. Srov. lat.fēmina ‘žena’ afēlāre‘ sát’"

Slovo dívka je zdrobnělé od děva Stč. dievka, děvka (s pozdějším rozlišením významu – viz  :děvka.

Děvka – hanlivý výraz,.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
Lamalam

Slovo diva je italského původu (původně z latiny deus – bůh) a vyslovuje se dyva. S dívkou tedy nemá nic společného. Operní zpěvák by mohl být divan?

gecco

Mnoho slov v oblasti opery pochází z italštiny…
divinità (bohyně) → diva
😉
„Operní zpěvák se označuje“ prostě pěvec…
Asi chlapi nepotřebují tak často medem umazaná ústa…
😉

marci1

Diva označuje slavnou umělkyni, zejména operní. Správná je výslovnost tvrdá: dyva a časté chybné diva souvisí s tím, že Čechům připomíná slovo div (zázrak). Diva ale není žena divná, ani divotvorná, ale božská – je tedy od italského divus, které souvisí s latinským deus – bůh.
http://users.it­s.cz/~fiala/ces/ces47­.html

klumprt

To už má spíš dívka souvislost s divanem. 🙂