dust8

Co znamená slovo „determinovat“?

Nejlepší odpověď
annas

Slovese deerminovat odvozené podt. jméno determinace se používá v různých oblastech.

"Determinace (z lat. de-terminare, vymezovat, od terminus, mez, hranice) může označovat:

determinace (logika) – v logice a filosofii o pojmech a jejich vymezení (například definicí)
determinace (biologie) – v biologii pro určování rostlin a živočichů,
obecně o procesech a dějích, určovaných čili determinovaných okolnostmi, vlivy a příčinami
determinant nebo determinanta – určující, rozhodující okolnost"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Determinace

Taklže význam vyplývá z významu slovesa

  1. co) provádět, provést determinaci něčeho, vymezovat, vymezit, určovat, určit:
  2. 2. řidč. (koho k čemu) přimět, přivést

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=determinovat

Používám podst. jméno determinace především v češtině a v psychologii.

Čeština
Determinace = určování se používá v mluvnici – jakým způsobem je v determinaci vyjádřený vztah mezi řídícím a rozvíjejícím větným členem, případně větou. ,

Psychologie
Determinace = podmíněnost psychiky, – biologická = dědičnost a sociální´prostředí, zevnitř a zvenčí.

Další odpovědi
Kepler

determinovat >> určit, předurčit, obdařit vlastnostmi nebo vývojovým nasměrováním; udávat směr výkonem rozhodování; být příčinou něčeho, způsobovat, zapříčiňovat, podmiňovat něco; (log.) vysvětlit nebo ohraničit uvedením rozdílů; (mat.) stanovit nebo vymezit pozici, tvar, uspořádání
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=deter­minovat&typ_hle­dani=prefix