bolak

Co znamená slovo „čupy“?

Nejlepší odpověď
annas

Jsou to v moravštině dřepy. Ze sloves čapět, čupět, čupnout, čapnout se užívá i Hané = sedět v dřepu, sednout si do dřepu, na bobek. .

Doplňuji:
Domnívám se, že v odkazu marci jde o zřejmě o něco jiného. Jde o tvar čup, který se u nás objevuje ve slově čuprina, (původně čupryna), – kadeř, chomáč vlasů, k nám se dostala z polštiny, do ní z ruštiny.

Základem je slovo čub – změna b/p. V srbochorvatštině se užívá jiný tvar – (čupèndati „čechrati“, čûp, čupa „chumáč vlasů. V češtině pro pojmenování vlasů tvar čup není.

Čechrati – čechry = pačesy. Rozsuchaná řžena = čechra. Čochrat, čuchrat atd.
Srovnává se s něm. Schopf tv., Schaub ‘snop slámy’.
..

V. Machek v Etymologickém slovník zmiňuje moravský výraz

Dřepnutí, tedy čapnutí, čupy (odlišení od názvu nohou), opoviídá i pojmenovánií čapy – tlapa, nohy, čapatý – dlouhonohý. Je to expresívní obměna starého tlapa.

Stejně tak čapěti = seděti v dřepu, čapnout = být nízko .

Je zajímavé, že Machek uvádí samostně jako hesla slova: čáp – pták, čápat, – začínat chodit, čápat – srážet ovoce, čapnout – něco rychle uchopit, čapatý – nohatý, čapatý – nízký, čapěti -seděti v dřepu. ,

jinak diskuse

Další odpovědi
marci1

Mohlo by to znamenat něco jako „chumáče vlasů“. Z toho i „čupřina“. 🙂
Doplňuji:
Také to může být :
1.Ulice Čupy v Nivnici, okr. Uherské Hradiště.
http://regiony­.kurzy.cz/niv­nice/cupy/
2. Kopec Čupy ( čup (čupec, čupek) = vrch s plochým temenem ) je po Žalostinné, Kobyle a Bukovině čtvrtým nejvyšším kopcem západní části CHKO Biele Karpaty (Česko-slovenský přechod přes Mlýnky, vrchol Čupy ). 🙂

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3000

marci1

Omlouvám se za špatně vložený zdroj v doplnění otázky : http://www.tu­ristika.cz/vy­lety/cesko-slovensky-prechod-pres-mlynky-vrchol-cupy
Díky. 🙂

annas

Zajímavé, že jste nehledala hned, až jsem vložila novou informaci. Po bitvě .....))

annas

Ještě jsem našla další význam ve slovenském slovníku, ale původní tvar člupy mě dovedl k dalšímu významu slova čup, čupy, které zaniklo, zůstalo jen v názvech obcí či vrchu (Slovensko)..

Člup, zpravidla člupek = kopec, vrch, vršek, chlum, cesta do kopce,, vršek hory. Dokonce hanácky (neslyšela jsem – véčlopek) = kopeček. U Litomyšle má být ob Člupek v pahorkatině. Spojení lu se změnilo na u.
Ve valaštině čup, čupec – vrch s plochým temenem.
Jiné jazyky – severské = červená hlína, ukrajinsky – výšina, vrchol hory,
V angličtině = shelf = písčitá mělčina ve vodě.

V. Machek: Etymologický slovník