skorcovaz

Co znamená slovné spojení: Devět řemesel, desátá bída..? Proč se to říká takhle?

Nejlepší odpověď
annas

Nic neumí pořádně, takže se nakonec protlouká.

Další odpovědi
Tata

Když se naučíte jednu věc dokonale, potom jste v dané věci odborník který je ceněn a vyhledáván. Pokud se vrhnete na další činnost, musíte zákonitě tu první ošidit. Pokud si přidáte další a další činnost které jsou svojí podstatou zcela odlišné, nemáte na jejich zvládnutí dostatek času a tím trpí i kvalita vaší práce a snižuje se zájem o vaší práci. Pracujete sice v devíti řemeslech, ale ani v jednom nedosáhnete kvality a úrovně specialisty. Místo úspěchu máte nedostatek zakázek, tedy bídu. Stejné to je i ve společenském životě. Pokud létáte od problému k problému a nedokážete ani jeden dořešit, ztrácíte svůj kredit ve společnosti až po úplný nezájem okolí o vás a to je bída.

anonym

Může to být vyjádření,popis pro „fušera“.
Dá se to brát i tak,že se někdo „protlouká,jak to jde.“
9 řemesel,10.bí­da,11. zloděj­na.
Tak jsem to slýchával.
Dnes by to mohl být melouchář.

led

Nie je to vždy fušer.
Niekedy sa to týka aj všeumelcov, ľudí schopných improvizovať a z ničoho vyrobiť niečo. Žiaľ veľakrát sú práve preto zaznávaní a zle hodnotení.
Vzhľadom na svoju prácu mám niekoľko škôl rôzneho typu, teda aj remesiel a smolu v tom, že som ostala verná svojej práci v takzvanej verejnej správe.Takže tá „desáta…“ prišla na návštevu aj k nám. Ale nežalujem sa a zaspievam si tú pieseň aj s Voskovcom a Werichom.

hanulka11

co si neudělám -nemám