Avatar uživatele
quentos

Co znamená sloveso „šťavnat“? (Jde pravděpodobně o neologizmus J. Voskovce.)

Kontext: „Šťavnám a nevím proč… Šťavnám, protože se mi po vás po všech stýská.“ (J. Voskovec, J. Werich: „Korespondence I, Akropolis Praha 2010: 102, z dopisu Voskovce Werichovi 16.4.1957)
Voskovec žil do smrti v exilu v USA, mohlo tedy jít o nějaký kalk z angličtiny, ale kupodivu mě nenapadá jakej ;{)>
(Slangové významy slovesa "juice“, které coby podst. jm. znamená „šťáva“ a z něhož případný kalk mohl vzejít, zahrnují ještě třeba „kecat“ /ve smyslu lhát/, porušit slovo, „bublavě prdět“, „brát steroidy za účelem růstu svaloviny“, ale to už je z hlediska kontextu úplně mimo mísu.)
Z kontextu to vypadá na „plakat“ – zde by tedy nešlo o kalk z angličtiny, nýbrž jen o čistý neologizmus na základě společného skupenství šťávy a slz.

Slyšeli jste mimochodem o knižním vydání této dlouholeté korespondence V+W? Je zážitek to číst, jejich styl nemá naprosto obdoby. Všude je titul vyprodaný a není divu…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, annas, dudu, kapka, iceT, johana 56, anonym, fcoop před 4391 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Quentosi, díky za dotaz. Něco jsem zjistila. Ubíráte se správným směrem.

Jde o tzv. Hapax legomenon, slovo, které se vyskytuje zpravidla jen jednou v rámci kontextu, a to v díle jednoho autora, nebo v jediném textu. Termín je v tomto smyslu někdy nesprávně používán, protože se občas najde vícekrát než jednou. Je to přepis z řečtiny – význam "(něco) řekl (pouze) jednou .
Příklad na užití uvedeného slova šťavnat najdeme u W + V a K. Poláčka v díle Okresní město.

Nejde o neologismus, ale o historicky doložený tvar ve staré češtině,. Základem je slovo šťáva. Z toho slova vznikla ojednělá odvozenina šťavnat, zašťavnout = vlhnout, zavlhnout. Oči mohou člověku vlhnout, slzet, dokonce může plakat.

Etymologický slovník + VV

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, kenyrts, quentos Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

oprava citace: „…stejská“

před 4391 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek