quentos

Co znamená sloveso „šťavnat“? (Jde pravděpodobně o neologizmus J. Voskovce.)

Kontext: „Šťavnám a nevím proč… Šťavnám, protože se mi po vás po všech stýská.“ (J. Voskovec, J. Werich: „Korespondence I, Akropolis Praha 2010: 102, z dopisu Voskovce Werichovi 16.4.1957)
Voskovec žil do smrti v exilu v USA, mohlo tedy jít o nějaký kalk z angličtiny, ale kupodivu mě nenapadá jakej ;{)>
(Slangové významy slovesa "juice“, které coby podst. jm. znamená „šťáva“ a z něhož případný kalk mohl vzejít, zahrnují ještě třeba „kecat“ /ve smyslu lhát/, porušit slovo, „bublavě prdět“, „brát steroidy za účelem růstu svaloviny“, ale to už je z hlediska kontextu úplně mimo mísu.)
Z kontextu to vypadá na „plakat“ – zde by tedy nešlo o kalk z angličtiny, nýbrž jen o čistý neologizmus na základě společného skupenství šťávy a slz.

Slyšeli jste mimochodem o knižním vydání této dlouholeté korespondence V+W? Je zážitek to číst, jejich styl nemá naprosto obdoby. Všude je titul vyprodaný a není divu…

Nejlepší odpověď
annas

Quentosi, díky za dotaz. Něco jsem zjistila. Ubíráte se správným směrem.

Jde o tzv. Hapax legomenon, slovo, které se vyskytuje zpravidla jen jednou v rámci kontextu, a to v díle jednoho autora, nebo v jediném textu. Termín je v tomto smyslu někdy nesprávně používán, protože se občas najde vícekrát než jednou. Je to přepis z řečtiny – význam "(něco) řekl (pouze) jednou .
Příklad na užití uvedeného slova šťavnat najdeme u W + V a K. Poláčka v díle Okresní město.

Nejde o neologismus, ale o historicky doložený tvar ve staré češtině,. Základem je slovo šťáva. Z toho slova vznikla ojednělá odvozenina šťavnat, zašťavnout = vlhnout, zavlhnout. Oči mohou člověku vlhnout, slzet, dokonce může plakat.

Etymologický slovník + VV

quentos

oprava citace: „…stejská“