Aliska

Co znamená slovesná miniatura?

Pojem slovesná miniatura jsem nalezla v souvislosti s Karlem Čapkem jakožto „mistrem zkratky a slovesné miniatury“. V textu se mluví o tom, jaký byl Čapek mistr v hledání souvislostí mezi zdánlivě drobnými událostmi v reálném světě a zásadními společenskými problémy. Nedokázala jsem ovšem pochopit, jak s tímto tvrzením pojem „slovesná miniatura“ souvisí a co vlastně znamená…

Nejlepší odpověď
annas

Minatura je drobné literární dílo, které obsahem někdy připomíná anekdotu, nikoliv tedy délkou či humorem. Podobnost je v tom, že z charakteristiky věci či člověka vyplyne ponaučení, tedy výrazná pointa.
.
Karel Čapek vnímal ty nejobyčejnější maličkosti kolem sebe, pomocí nichž vysvětloval společenské a filozofické problémy nebo je psal jen tak pro potěšení.

Třeba zdánlivá drobnost, např. květina v zahrádce, vypovídá o něčem.. Čapek to něco zobecňuje a ukáže na lidské problémy aj. Takže květina je pomůže vyřešit.

Setkáme se s tímto náznakem v jeho Povídkách z jedné a druhé druhé kapsy.

Pozorný čtenář na konci prohlédne a pochopí, o co šlo. Jde o záhadné příběhy, někdy až magické, které se týkají obyčených lidí.

Ne všechny povídky mají vyřešený konec. Z toho je možné vyvodit, že ne každá událost, každý problém mají konečné řešení .Někdy je třeba volit kompromis. Pravda je relativní.

Další odpovědi
Kepler

V souvislosti s tímto označením jsem našel význam jako drobné literární dílo https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Miniatura. Mohly by to být i epigramy K.H.Borovského. Dále haiku – japonský lyrický útvar převzatý od Číńanů http://www.gas­bag.wz.cz/tema/roc­nik2/cislo3/03-06.htm. Haiku rovněž patří mezi epigramy https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Epigram