Mousinek

Co znamená skratka o.k.?

Nejlepší odpověď
mojitek

Upřímně řečeno, stoprocentně si tím nikdo jist není, ale tento výraz se pravděpodobně zrodil po roce 1838 v USA. Tehdy se totiž v Bostonu, v New Yorku a v New Orleansu rozšířila móda zkratek, které byly vytvořeny podle záměrně chybně napsaných slov. A tak jste tehdy mohli slyšet „KY“ neboli „know yuse“ namísto správného „no use“ (= bezúčelně, zbytečně), „KG“ neboli „know go“ namísto „no go“ (= nelze, nejde) a konečně i „OK“ neboli „oll korrect“ namísto „all correct“ (= všechno v pořádku). Většina těchto zkratek s léty zmizela a zbyla jen jediná – O.K.

Jiné vysvětlení: indiáni z kmene Choctaw užívají k souhlasu citoslovce „okeh“, které se zalíbilo bílým osadníkům, někde se dočtete, že je to zkratka telegrafického signálu „open key“ (= připraven k přijmu), anebo dokonce zkratka výrobce sušenek O. Kendall & Sons či začáteční písmena řeckého slova „ola kala“ (= všechno v pořádku).

Raritu vymysleli Němci, když tvrdí, že OK je zkratkou slova Oberkommando. Touto zkratkou prý podepisoval své zprávy německý generál sloužící ve válce za americkou nezávislost.

A konečně existuje legenda, do které si může jméno dosadit každý národ. U Forda v Detroitu prý sloužil Čech, Němec, Francouz, Polák atd. jménem Ota Kouský, Otto Klein atd. Tento skvělý mechanik kontroloval vozy před sjetím z výrobního pásu a žádný vůz neopustil továrnu, dokud jej náš Otík neoznačil svým podpisem, totiž iniciálami O.K.

Další odpovědi
bobánek

Skratka o.k.,znamená že je vše v pořádku,dobrý.

FOG

Pokud jsou me „info“ spravne,mj. ziji v US,tak to vzniklo za valky „Severu proti Jihu“,kdy se vojaci vraceli z bitvy a napsali na tabuli vzdy vecer,kolik bylo ten den zabytych,mrtvych­,cili „kill“.
No a kdyz se podarilo a vsichni ten den prezili,tak napsali na tabuli velkou nulu a pismeno „k“,jako „kill“ zabit -= nula zabitych,tedy " OK ".uz tomu rozimite,OK?
PS : Tedy OK,vse v poradku,vsichni jsou v pohode.

hanulka11

oukey už to tu bylo http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-je-zkratka-o-k