sisinec123

Co znamená „šemhamforaš“?

Nejlepší odpověď
Kepler

ŠÉM byla ta kulička, kterou někam na chvíli zašantročil takový malý podvraťák. Jinak sloužil jako HW, který se vkládal do Golemovy jamky v čele. A to „šemhamforaš“ je zřejmě hlasové přístupové heslo. Ale už si to moc nepamatuju, přece jenom uplynulo pár staletí…

Další odpovědi
annas

S tímto výrazem jste se mohla setkat ve filmu Císařův pekař – Pekařův císař, kdy je třeba pro oživení golema získat „šemhamforaš“ a goleme golema oživit.

Šemhamforaš je zkomolenina hebrejského šem ha-meforaš..

Šem ha-meforaš (také šem ha m’foraš, hebrejsky שם המפורש‎‎) je označení pro tajné jméno Boha v kabale (a to včetně křesťanských a hermetických variant) i v obecně židovském užití. Slovo zřejmě vychází ze starověké hebrejské tana'ický označení tetragrammatonu (JHVH).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0em_ha-mefora%C5%A1

" ŠEM-HA-MEFORAŠ

Veškeré vědění spočívá v jediném slovu, veškerá síla v jediném jménu.
Poznání tohoto jména je vědomostí Šalamounovou, světlem Abrahamovým.
Nikdo nepozná Boha v jeho podstatě, když ne v sobě samém.
Absolutní vědění však spočívá ve znalosti božích jmen, která byla vytvořena z jediného jména.

Toto vědění se nazývá Šem-Hame-foraš neboli Prohlášené jméno."

Jako vždy pro ověření vkládám i další odkaz
http://solistem­pl.blog.cz/0811/klic­ky-salamounovy

--
Dnes se tato slova používajjí v satanismu.,k čer­né magii.

marci1

Šem-hamforaš znamená „dobře vyslovené jméno“. Tento výraz byl magickou formulí, která byla napsána na proužku pergamenu a užívala se k oživení golema. 🙂

Edison

Kouzelná formule k oživení Golema pocházející z hebrejštiny. Paradoxně se nevyslovovala, ale vkládal se Golemovi do čela v podobě kuličky, který představoval něco jako klíč. Ovšem je to jen legenda a klidně to mohlo mít podobu i úplně jinou. Golema stvořil židovský rabín Lévi. Odtud pak pochází i pojem šém např. pro dekódovací karty.