Frogman

Co znamená „schuntat“?

Slyšel jsem toto slovo v kontextu: „Těsto se mi schuntalo“.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… zmáčknout, zmačkat, srazit …

Další odpovědi
annas

Zajímá mě původ tohoto slova. V Lidovém slovníoku jsem schuntat slovo nenašla.

Objeviil, se text::

"Nalezená slova obsahující schuntat/schuntati

Je nám líto, ale nic jsme nenalezli.

Zkuste hledat pouze kořen slova a nezapomeňte používat diakritiku (háčky, čárky)."

http://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=schun­tat&hledej=1

Vycházím z toho, že spojení sch – je české. zatímco zh- je moravské.
Samozřejmě jde o nespisovný výraz, zřejmě oblastní.

Takže podle Machkova Etymologického slovníku jde o sloveso zhuntovat, zhuntat ve významu něco zkazit,zničit,. Původ z německého nářečního verhunzen – špatně nakládat s někým či s něčím – t/v

Těsto se mně nějak zkazilo, zničilo – tedy moravsky zhuntalo, česky schuntalo.

Nemusí jít jen o těsto, ale o cokoliv,. co se nějak podařilo zničit, zkazit. .

marci1

Těsto se srazilo, zdrclo, tedy se nepovedlo. 🙂
„Sražené/ zdrcnuté/ zdrclé/ zkyslé [např. mléko]“.

http://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=sra­zit

mosoj

Odjakživa znám význam tohoto slova jako zmačkat, shrnout, bez ladu a skladu.
Srazit a zdrcnout je něco jiného a není to v tak obecném významu jako schuntat.
Schuntat se dá ledacos.